Ze świata 24 maja 2022

Novak Djoković popiera decyzje ATP i WTA

W ostatnich dniach ATP oraz WTA uznały, że zawodnikom występujących na kortach Wimbledonu w 2022 roku nie zostaną przyznane żadne punkty rankingowe. Jest to efekt decyzji dotyczącej wykluczenia z turnieju tenisistów Rosji i Białorusi, z którą nie zgadza się Novak Djoković.

Wimbledon bez punktów rankingowych

W ubiegły czwartek ogłoszono decyzję władz kobiecego, męskiego oraz juniorskiego tenisa, która mówi o wyłączeniu punktów rankingowych za Wimbledon 2022. Powodem takiej decyzji jest wykluczenie z udziału w turnieju zawodniczek oraz zawodników z Rosji i Białorusi. Wimbledon zareagował już na te postanowienia i opublikował swoje oświadczenie, o czym pisaliśmy tutaj.

Djoković popiera decyzje władz

Głos dotyczący całej sprawy zabrał Novak Djoković. Serbski tenisista stanął po stronie władz ATP i WTA przyznając, że ich decyzja według niego jest właściwa.

– Cieszę się z tego, że ATP pokazało, że gdy organizatorzy turnieju popełniają błąd, to muszą się liczyć z konsekwencjami. Dla mnie i innych graczy, którzy dobrze sobie radzili w zeszłym roku, oznacza to brak możliwości obrony punktów. A ci, którym teraz pójdzie dobrze, ich nie zdobędą. To wyjątkowa sytuacja, na pewno będziemy czuć się z tym dziwnie – powiedział Nole.

Sport zawsze wykorzystywany był w polityce, a z drugiej strony chcesz, aby zawody były równe dla wszystkich. Organizatorzy nie rozmawiali o tym z nikim z ATP, ani z żadnymi indywidualnymi graczami, choćby z Rosji i Białorusi, by po prostu dojść do jakiegoś kompromisu. Myślę, że to była zła decyzja, w ogóle jej nie popieram. Taka sytuacja sprawia, że wszyscy są przegrani – dodał Djoković.

W 2022 roku Wimbledon rozpocznie się 27 czerwca, a zakończy 10 lipca.