Aktualności 21 maja 2022

Wimbledon reaguje na absurdalną decyzję ATP i WTA

autor: Mateusz Mazur

Wimbledon wydał oficjalne oświadczenie w sprawie kuriozalnej decyzji podjętej przez ATP i WTA. Obie organizacje uznały bowiem, nie zawodnikom występujących na londyńskich kortach nie zostaną przyznane żadne punkty rankingowe. Jest to efekt decyzji dotyczącej wykluczenia tenisistów z Rosji i Białorusi z turnieju. 

– Pragniemy wyrazić nasze głębokie rozczarowanie decyzjami podjętymi przez ATP, WTA i ITF w sprawie odebrania punktów rankingowych za turniej. Uważamy te decyzje za nieproporcjonalne w kontekście wyjątkowych i ekstremalnych okoliczności tej sytuacji oraz sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy, a także szkodliwe dla wszystkich graczy, którzy rywalizują w ramach Tour – czytamy w komunikacie opublikowanym przez Wimbledon.

Wimbledon ucierpi na decyzjach ATP i WTA

W czwartek władze kobiecego, męskiego i juniorskiego tenisa podjęły trudną do wytłumaczenia decyzję o wyłączeniu punktów rankingowych za ten rok turnieju. Decyzja podyktowana wykluczeniem z udziału w turnieju rosyjskich i białoruskich tenisistów znacznie obniży prestiż turnieju. Zawodnicy mogą bowiem zrezygnować z występów w Londynie i wykorzystać ten czas na regenerację. Wimbledon zdecydował się stanowczo zareagować na taki obrót spraw i opublikował oficjalne oświadczenie.

Pełna jego treść przedstawia się następująco:

Rozumiemy, że opinie na temat naszej decyzji o odrzuceniu zgłoszeń zawodników z Rosji i Białorusi na tegoroczne Mistrzostwa różnią się i głęboko ubolewamy nad wpływem tej decyzji na osoby, których ona dotyczy.

Jednak biorąc pod uwagę stanowisko rządu brytyjskiego, który w celu ograniczenia globalnych wpływów Rosji zlikwidował automatyczny awans na turniej na podstawie rankingu, oraz powszechną reakcję rządu, przemysłu, sportu i instytucji twórczych, nadal uważamy, że podjęliśmy jedyną słuszną decyzję dla Wimbledonu jako wydarzenia sportowego o światowej renomie i brytyjskiej instytucji.

Jak już wcześniej stwierdziliśmy, po dokładnym rozważeniu wielu czynników i zobowiązaniu do działania zgodnie z wytycznymi rządu brytyjskiego, doszliśmy do dwóch stanowczych wniosków, które stały się podstawą tej decyzji.

Nie byliśmy gotowi podjąć żadnych działań, które mogłyby zagrozić osobistemu bezpieczeństwu zawodników lub ich rodzin. Uważamy, że wymaganie pisemnych oświadczeń od poszczególnych zawodników — a dotyczyłoby to wszystkich zainteresowanych — jako warunku wstępu na turniej w tak prestiżowych okolicznościach, jakimi są zawody Wimbledonu, wiązałoby się z dużą kontrolą i ryzykiem.

Ponadto nie chcemy, aby sukces lub uczestnictwo w Wimbledonie były wykorzystywane na rzecz machiny propagandowej rosyjskiego reżimu, który poprzez ściśle kontrolowane media państwowe ma na swoim koncie historię wykorzystywania sukcesów sportowych do wspierania triumfalnej narracji skierowanej do narodu rosyjskiego.

W związku z tym pragniemy wyrazić nasze głębokie rozczarowanie decyzjami podjętymi przez ATP, WTA i ITF w sprawie odebrania punktów rankingowych za turniej. Uważamy te decyzje za nieproporcjonalne w kontekście wyjątkowych i ekstremalnych okoliczności tej sytuacji oraz sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy, a także szkodliwe dla wszystkich graczy, którzy rywalizują w ramach Tour.

Rozważamy nasze opcje i na tym etapie zastrzegamy swoje stanowisko. Prowadzimy również rozmowy z naszymi kolegami z Wielkiego Szlema. W międzyczasie nadal koncentrujemy się na naszych ekscytujących planach dotyczących tegorocznych Mistrzostw.