Ze świata 4 lutego 2013

Anglicy wydają najwięcej

Okazuje się, że tej zimy angielskie kluby znów powróciły na szczyt listy najwięcej wydających na transfery. Ile kosztowały te drużyny zimowe zakupy?

\"\"
Kluby z żadnej ligi nie wydały tej zimy tyle ile zespoły z Premier League, które na styczniowe zakupy wydały 120 milionów funtów. Warto zaznaczyć, że jest to dwa razy większa kwota niż w styczniu 2012 roku.

Do rekordu z 2011 roku jednak jeszcze dużo brakuje. Wtedy angielskie kluby wydały ponad 225 milionów dolarów. Duży wpływ na taki wynik miały wtedy transfery Fernando Torresa i Andy Carrolla. W tym roku transferowe szaleństwa zostały ograniczone przez regulacje związane z Finansowym Fair Play wprowadzonym przez UEFA.

Warto zaznaczyć, że wartość netto styczniowych transferów (obliczona poprzez odjęcie przychodów związanych ze sprzedażą piłkarzy przez angielskie kluby) w Premier League wyniósł 70 milionów funtów.

Druga w tej klasyfikacji była włoska liga. W Serie A na transfery wydano około 70% tego co w Anglii. Na kolejnych miejscach znalazła się Bundesliga i Ligue 1.