Ze świata 21 kwietnia 2022

Oświadczenie Marty Kostyuk. Tenisistka z Ukrainy domaga się deklaracji od swoich rywali

Ukraińska tenisistka, Marta Kostyuk wydała w swoich mediach społecznościowych specjalne oświadczenie. 19-latka domaga się tego, by zawodniczki i zawodnicy z Rosji oraz Białorusi przyznali jaki mają stosunek do wojny w Ukrainie.

Wykluczenie z Wimbledonu

Przypomnijmy, że tenisiści z Rosji oraz Białorusi nie zostali wykluczeni z rozgrywek ATP oraz WTA i biorą udział w turniejach pod neutralną flagą. Jest to poniekąd spory wyjątek, bowiem w dużej większości pozostałych dyscyplin sportowcy z tamtych krajów zostali wykluczeni ze wszystkich zawodów.

Jedynym krokiem, jaki podjęto było zawieszenie rosyjskiej oraz białoruskiej federacji oraz odwołanie turnieju w Moskwie. Wczoraj w tenisowym świecie pojawiła się informacja dotycząca tego, że do takowych wykluczeń dojdzie na Wimbledonie. O całej sprawie piliśmy tutaj.

Oświadczenie Kostyuk

Swoje zdanie na ten temat wyraziła Marta Kostyuk. Ukraińska tenisistka opublikowała w swoich social mediach specjalne oświadczenie, w którym domaga się by rywale z Białorusi oraz Rosji odpowiedzieli na trzy pytania:

– Czy popierają inwazję Rosji i Białorusi na Ukrainę i rozpoczętą przez nich wojnę?; Czy popierają działania militarne Rosji i Białorusi na Ukrainie?; Czy popierają reżim Putina oraz Łukaszenki?

Według Kostyuk ci zawodnicy, którzy publicznie wyrażą poparcie dla ataków Rosji i Białorusi na Ukrainę, powinni zostać zawieszeni.