Artykuły 28 stycznia 2021

Fińskie miasto Salla chce zorganizować letnie igrzyska olimpijskie. Kandydatura ma ważny przekaz!

Niezwykle mroźne fińskie miasto Salla, położone w regionie Laponii zgłasza kandydaturę do zorganizowania letnich igrzysk olimpijskich 2032 roku. Wydaje się, iż to dość przewidywalna prowokacja. I rzeczywiście tak jest. Ma ona jednak za zadanie zwrócić uwagę na bardzo poważny problem. To globalne ocieplenie.

Zmiana klimatu jest zauważalna gołym okiem. W wielu regionach świata okres zimowy jest zdecydowanie łagodniejszy niż jeszcze kilka lub kilkadziesiąt lat temu. Ten problem dostrzegli mieszkańcy fińskiego miasta Salla, gdzie niegdyś zanotowano temperaturę minus 50 stopni Celsjusza. Aktualnie zima w Laponii jest bardzo łagodna i kompletnie nie przypomina ubiegłych lat.

Kandydatura z jasnym przekazem

Z tego też powodu miasto Salla wystartowało z bardzo ważnym projektem, który dotyczy… kandydatury organizacji letnich igrzysk olimpijskich w 2032 roku. Zgłoszenia się do roli gospodarza ma za zadanie zwrócić uwagę na zmianę klimatu, która wywołana jest globalnym ociepleniem. O pomyśle wypowiedział się burmistrz Salli Erkki Parkkinen – Podobał nam się ten pomysł, gdyż zmiany klimatyczne są powodem do poważnych zmartwień. Zimy przychodzą później niż zwykle. Pogoda stała się bardziej nieprzewidywalna. W niektórych dniach możemy mieć temperaturę minus 30 stopni Celsjusza, by dwa dni później mróz zniknął. Zmiany przychodzą szybciej niż kiedyś. 

Pełen profesjonalizm

Warto zaznaczyć, że kandydatura fińskiego miasta charakteryzuje się pełnym profesjonalizmem. Salla nie tylko przygotowała własne logo olimpijskie, na którym widnieją góry pokryte jeszcze pewną warstwą śniegu. Pojawiła się także maskotka w postaci wyczerpanego upałem renifera.

Dodatkowo stworzono materiał promujący kandydaturę, który zwraca uwagę na problem związany ze zmianą klimatu.