Z kraju 4 listopada 2020

Międzynarodowa liga futbolu amerykańskiego w Europie. Panthers Wrocław polskim przedstawicielem

autor: Miłosz Marek
European League Of Football - tak nazywa się nowa międzynarodowa liga futbolu amerykańskiego, która ma zadebiutować w 2021 roku. W pierwszym sezonie wystąpi 8 drużyn - 7 z Niemiec oraz Panthers Wrocław. To początek długofalowego projektu, który docelowo ma skupić ponad 20 ekip z całej Europy. 

Być jak NFL

Futbol amerykański w Europie chce wykonać ważny krok, który zapewni rozpoznawalność i zwiększy zainteresowanie widzów. Powołano European League Of Football (EFL), międzynarodową ligą, która ma skupić najlepsze zespoły na Starym Kontynencie i zagwarantować rozwój dyscyplinie.

Jak czytamy w komunikacie, w ligę zaangażowana jest również firma SEH Sports & Entertainment Holding z olbrzymi doświadczeniem w organizacji imprez i prowadzania klubów sportowych. CEO ligi został Zeljko Karajica były dyrektor w stacjach telewizyjnych ProSieben Sat.1 i Sport1. To właśnie jego doświadczenie ma sprawić, że liga ELF stanie się produktem telewizyjnych z olbrzymią ekspozycją medialną, jakiej w Europie jeszcze nie było.

– Futbol amerykański w Niemczech rośnie z roku na rok. W ponad 500 klubach trenuje aż 65 000 zawodników. To właśnie dlatego liga rozpoczyna się właśnie tutaj. Olbrzymią popularność na niemieckim rynku mają też transmisję meczów NFL. W lutym Super Bowl oglądało w kraju na żywo blisko 2 miliony osób. To pokazuje jak bardzo kibice chcą oglądać futbol na najwyższym poziomie na żywo, a my umożliwimy im to w czasie, kiedy NFL ma przerwę pomiędzy sezonami – mówi Patrick Esume, komisarz ELF.

W pierwszym sezonie EFL zaplanowano udział 8 ekip. 7 będzie pochodziło właśnie z Niemiec, choć nie zdradzono jeszcze szczegółów. Docelowo w lidze ma startować ponad 20 zespołów z całego kontynentu. Pierwszą potwierdzoną ekipą na sezon 2021 są Panthers Wrocław.

Polski akcent

– Nadrzędny cel naszego klubu jest zawsze jeden – ciągły rozwój i pokonywanie kolejnych szczebli na drabinie poziomu sportowego i organizacyjnego. Zaproszenie i w gra w międzynarodowej lidze to w pewnym sensie spełnienie marzeń, a dla naszych zawodników potężne wyzwanie. Wierzymy, że ten projekt wraz z długofalowym planem i osobami, które za nim stoją może wprowadzić nową jakość w dyscyplinie i cieszymy się, że możemy być jego częścią, a nasze międzynarodowe spotkania będą dostępne w telewizji na żywo – mówi Jakub Głogowski, dyrektor sportowy Panthers Wrocław.

Klub ze stolicy Dolnego Śląska to wielokrotny mistrz Polski, który szansę na tytuł ma także w tym roku. Po wyjątkowo krótkim sezonie, w którym wrocławianie wygrali wszystkie dotychczasowe mecze, zmierzą się z Lowlanders Białystok w Polish Bowl XV, które zaplanowano na 14 listopada.

Panthers mają już międzynarodowe doświadczenie i wygrali nawet Ligę Mistrzów IFAF Europe w 2016 roku. Czy udział w międzynarodowym projekcie sprawi iż wycofają się z krajowych rozgrywek? – Obecnie nie wiemy nawet kto i w jakim kształcie będzie organizatorem rozgrywek w Polsce – czytamy w jednym z komentarzy oficjalnego profilu klubu na Facebooku pod postem o zaproszeniu do ELF.

źródło: pantherwroclaw.com