Ze świata 18 maja 2020

W Szkocji koniec spekulacji. Liga zakończona

Nie dojdzie do ukończenia sezonu 2019/20 Ladbrokes Premiership. Scottish Professional Football League (SPFL) po konsultacjach z klubami zdecydowała się nie przedłużać oczekiwania.

Rozgrywki zostały zakończone ze skutkiem natychmiastowym. Tak na najwyższym szczeblu, jak i w Ladbrokes Championship, Ladbrokes League One oraz Ladbrokes League Two o finałowej kolejności zdecydowały punkty zdobyte w meczach rozegranych do 13 marca.

To oznacza, że piłkarskim mistrzem Szkocji został Celtic FC, którego zawodnikiem jest Patryk Klimala. Na drugiej lokacie uplasowało się Rangers FC. Z ligi spadło Heart of Midlothian FC.

Murdoch MacLennan, szef SPFL, przyznał, że dla szkockiej piłki ligowej była to jedyna racjonalna możliwość. – COVID-19 dokonał spustoszenia w zawodach sportowych na całym świecie. Konsekwencje będą odczuwalne przez długi czas. Ograniczenia rządu i głębokie obawy dotyczące bezpieczeństwa zawodników, jak i kibiców sprawiły, że SPFL nie ma realnej możliwości, jak tylko odwołać Ladbrokes Premiership – dodał.

Kluby otrzymają teraz około 7 mln funtów w ramach wsparcia pomocowego. Zapowiedziano też, że nowy sezon powinien wystartować 1 sierpnia. Zbiegnie się to z początkiem nowej umowy telewizyjnej ze Sky Sports, która będzie obowiązywać przez pięć lat.