Ze świata 17 maja 2020

CVC Capital zainwestuje w Serie A?

Kluby Serie A udzieliły zielonego światła organizacji zarządzającej rozgrywkami - Lega Serie A - na negocjacje z CVC Capital.

Fundusz miałby zainwestować w ligę 2,2 miliarda euro. W zamian objąłby 20 procent udziałów w spółce, która ma zarządzać prawami medialnymi do rozgrywek.

Propozycja była omawiana na wideokonferencji klubów, która odbyła się 13 maja. To wtedy władze Lega Serie A zyskali aprobatę, by przez okres najbliższych sześciu tygodni prowadzić negocjacje.

Co ciekawe, włoska liga ma prowadzić też rozmowy z inną firmą inwestycyjną. Chodzi o Blackstone. Tu chodzi o oddzielny zastrzyk kapitałowy i nie powinno się go wiązać z prawami medialnymi.

Warto pamiętać, że CVC ma także udziały w Premiership Rugby, angielskiej lidze rugby. W grudniu 2018 roku firma nabyła 27 procent akcji za 200 mln funtów.

Warto pamiętać, że obecnie prawa telewizyjne do Serie A posiadają Sky Italia, DAZN i agencja IMG. Umowy z nimi wygasają z końcem sezonu 2020/21. Łącznie rocznie na mocy kontraktów płacą 1,3 mld euro.