Ze świata 24 stycznia 2020

Francuskie MMA pod skrzydłami przedstawicieli boksu

Francuskie Ministerstwo Sportu ogłosiło, że to Francuska Federacja Bokserska będzie sprawowała pieczę nad MMA w tym kraju.


"Po przeanalizowaniu wszystkich informacji i aplikacji złożonych przez różne federacje sportów walki, zdecydowaliśmy, że MMA trafi pod skrzydła French Boxing Federation" – taki komunikat ogłoszono po podjęciu decyzji o legalizacji MMA we Francji.

Batalia o uregulowanie statusu MMA we Francji trwała od lat. W roku 2019 w końcu zdecydowano, że MMA przestanie być nielegalne nad Loarą. Na razie jednak przedstawiciele mieszanych sztuk walki nie będą posiadali własnych struktur. Po roku działalności pod skrzydłami French Boxing Federation podjęta zostanie decyzja dotyczą tego, czy MMA stworzy własny związek.

Od lat mówi się o tym, że przepisy blokujące rozwój MMA na terenie Francji był tworzone pod naciskiem Związku Judo, który nie chciał na swoim terenie nowej, konkurencyjnej dyscypliny.

O zalegalizowanie MMA w Francji cały czas walczyło jednak stowarzyszenie Commission Française de Mixed Martial Arts zajmujące się amatorskim MMA i należące do międzynarodowej organizacji IMMAF – WMMAA (International Mixed Martial Arts Federation i World Mixed Martial Arts Association.

Na czele stowarzyszenie stoi Bertrand Amoussou, były judoka, były mistrz kraju i medalista mistrzostw europy, który w roku 2016 ostrymi słowami komentował nowe regulacje w praktyce zakazujące MMA we Francji. – To zadziwiające, że właśnie teraz zostało to ogłoszone. To zupełny brak szacunku. Ministerstwo traktuje nas jak idiotów. Wszystkie kraje w Europie akceptują MMA poza Francją i Norwegią. Miałem nadzieję, że do tego nie dojdzie, ale CFMMA rozpocznie prawne działania przeciwko tym przepisom.

Po ogłoszeniu pozytywnej dla MMA decyzji Bertrand Amoussou podziękował w mediach społecznościowych minister sportu za jej odwagę i za zaufanie. Teraz natomiast w taki sposób skomentował ostateczną decyzję o dołączeniu MMA do French Boxing Federation. – Jestem bardzo dumny z tego, co udało nam się osiągnąć. MMA jest teraz legalne we Francji. Bez wsparcia międzynarodowego w postaci IMMAF, bylibyśmy dziś daleko od tego wydarzenia.

Wygląda więc na to, że pierwszy etap batalii o MMA we Francji dobiegł właśnie końca.