Ze świata 11 sierpnia 2018

Mediolan gospodarzem igrzysk?

autor: Redakcja
Burmistrz Mediolanu - Giuseppe Sala - utrzymuje, że miasto nadal zainteresowane jest organizacją Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w 2026 roku.

Jednocześnie, Sala zaatakował Włoski Komitet Olimpijski (CONI), za decyzję o zmianie strategii tego projektu. Działacze zdecydowali się bowiem wysłać do MKOl wspólną propozycję Cortiny d’Ampezzo, Mediolanu i Turynu.

 
Zgodnie z wizją CONI, narciarstwo alpejskie i imprezy zjazdowe zorganizowane mają zostać w Cortinie, a kombinacja norweska i skoki narciarskie w pobliskim Val di Fiemme. Mediolan otrzymałby curling, hokej na lodzie, łyżwiarstwo szybkie i figurowe, jednak miasto musiałoby się podzielić częścią tych zawodów także z Turynem.
 
Pozycja miasta wydawała się w tej ofercie niejasna, po tym, jak związek stwierdził, że Mediolan nie będzie częścią formalnej wspólnej ferty, ale zamiast tego zaproponuje organizację tutaj pewnych wydarzeń po tym, jak nie zostanie ono wybrane jako jedyny oferent.
 
Regulamin MKOl mówi, że de facto wskazany musi zostać jeden "gospodarz", chociaż część wydarzeń może być organizowana gdzie indziej.
 
– Nie wycofaliśmy się, ale nie pozwolę, aby deptano medialną godność miasta. Razem z innymi urzędnikami usiądziemy i zastanowimy się, co dalej. – mówi wzburzony Sala.