Ze świata 4 lutego 2014

Angielskie transfery pod lupą

Niedawno pisaliśmy, że obecny sezon jest rekordowy jeśli chodzi o wydatki transferowe angielskich klubów. Teraz mamy już dostęp do pełnych danych.

Zimowe okno transferowe już się w Anglii zakończyło. Okazuje się, że choć transfery w skali całego sezonu opiewają na rekordową kwotę to styczniowe zakupy angielskich klubów były mniej okazałe. Podczas minionego okna Anglicy wydali bowiem 130 milionów funtów – choć wynik ten może budzić uznanie to do zimowego szaleństwa zakupowego z 2011 roku wiele brakuje (wtedy wydano 225 milionów funtów).

Sumując jednak transfery letnie z zimowymi uzyska się dla sezonu 2013/2014 rekordowo wysoką kwotę 760 milionów funtów – jeszcze nigdy angielskie kluby nie wydały tak dużo.

Na piłkarzy z zagranicy Anglicy wydali tej zimy 65 milionów funtów. Zawodnicy zmieniający barwy wewnątrz Premier League kosztowali 55 milionów funtów, a piłkarze, którzy na rzecz Premier League opuścili kluby występujące w Football League zostali wycenieni na 10 milionów funtów.

W ostatni dzień okna transferowego dokonano transakcji na kwotę 35 milionów funtów – identyczną jak przed rokiem. Najwięcej wydały takie kluby jak Manchester United FC i Chelsea FC, których udział w rynku transferowym wyniósł aż 60 procent.