Zdaniem eksperta 24 grudnia 2012

UEFA otwiera się na całą Europę

W Mistrzostwach Europy UEFA w 2016 roku po raz pierwszy udział wezmą 24 kraje. Jednak decyzja władz europejskiego futbolu dotycząca turnieju, który odbędzie się cztery lata później, była jeszcze bardziej innowacyjna.

\"\"
Unia Europejskich Federacji Piłkarskich (UEFA) została założona w Bazylei w Szwajcarii w dniu 15 czerwca 1954 roku. Między innymi dzięki pracy wykonanej na przestrzeni lat przez władze tejże federacji, zrzeszającej obecnie 53 krajowe związki piłkarskie, futbol stał się najpopularniejszą dyscypliną w Europie.

UEFA prowadzi wiele rozgrywek klubowych, jak i reprezentacyjnych. Jednak najważniejszymi są Mistrzostwa Europy UEFA, które obecnie są jedną z największych imprez sportowych na świecie. Pierwszy turniej odbył się w 1960 roku we Francji, a udział wzięły cztery reprezentacje, wśród których najlepszy okazał się Związek Radziecki po wygranej z Czechosłowacją.

Do tej pory odbyło się 14 turniejów o mistrzostwo Europy, których stawką jest puchar Henri Delaunay’a. Rozgrywki z każdą edycją ewoluowały. Liczba uczestników w turnieju finałowym zwiększyła się do 16 w 1996 roku, a cztery lata później po raz pierwszy organizatorami były dwa kraje, mianowicie Holandia i Belgia. Jedną z pierwszych decyzji podjętych przez UEFA pod wodzą Michela Platiniego był wybór Polski i Ukrainy na gospodarzy UEFA EURO 2012.

To potwierdziło, że podczas kadencji Francuza większą rolę w europejskim futbolu odgrywać będą nie tylko najbogatsze i najsilniejsze piłkarsko kraje. Swoją szansę otrzymały państwa, które do tej pory nie miały szans na organizację tak wielkich imprez. Z perspektywy czasu okazało się to trafną decyzją, co potwierdziła udana organizacja UEFA EURO 2012 przez Polskę i Ukrainę.

Mistrzostwa Europy UEFA w 2016 roku odbędą się po raz trzeci we Francji, ale turniej będzie wyjątkowy, gdyż wezmą w nim udział 24 reprezentacje. Ta decyzja Platiniego da szansę występu w najważniejszych rozgrywkach reprezentacyjnych w Europie większej liczbie państw, a tym samym zmobilizuje do jeszcze szybszego rozwoju słabsze piłkarsko kraju.

Podobna polityka dotyczy również rozgrywek klubowych. W tym celu kilka lat temu wprowadzono zmiany w Lidze Mistrzów UEFA, a także utworzono Ligę Europejską UEFA. Dzięki takim decyzjom kluby z większej ilości państw mają szansę rywalizacji w europejskich rozgrywkach wśród najsilniejszych zespołów. Również mecze finałowe tych rozgrywek mają nowych gospodarzy. W 2012 roku finał Ligi Europejskiej UEFA odbywał się na nowym stadionie w Bukareszcie. Natomiast Superpuchar Europy UEFA nie będzie gościł już tylko w Monako. W najbliższych latach mecz o to trofeum zawita do Pragi, Cardiff oraz Tbilisi.

Jednak najbardziej zaskakująca jest decyzja dotycząca sposobu organizacji turnieju UEFA EURO 2020, który odbędzie się 60 lat po pierwszych Mistrzostwach Europy UEFA. Podczas ostatniego spotkania Komitetu Wykonawczego UEFA potwierdzono, że turniej odbędzie się w kilku miastach europejskich z różnych państw. Tym samym rozgrywki obejmą niemal całą Europę, zrywając z tradycją, według której reprezentacje rywalizowały maksymalnie w dwóch państwach.

Co ciekawe innowacyjny pomysł został pozytywnie oceniony przez wszystkie federacje z wyjątkiem Turcji. Dzięki tej decyzji festiwal piłkarski obejmie niemal całą Europę i umożliwi goszczenie najlepszych reprezentacji także krajom, które samodzielnie nie byłyby w stanie zorganizować tak dużego turnieju. „EURO dla Europy” to hasło przewodnie decyzji podjętej przez władze UEFA w Lozannie.

Decyzje co do liczby miast gospodarzy i formatu turnieju zostaną podjęte wiosną 2013 roku. Natomiast ostateczna lista miast gospodarzy zostanie wyłoniona wiosną 2014 roku. Mimo tego już pojawiają się pierwsi faworyci do goszczenia najlepszych reprezentacji w Europie. Według niemieckiej gazety BILD turniej może odbyć się w takich miastach jak: Moskwa, Amsterdam, Berlin, Bruksela, Londyn, Paryż, Bazylea, Madryt, Lizbona, Zagrzeb, Rzym i Stambuł.

Na tej liście brakuje polskich miast. Jednak swoją gotowość do goszczenia turnieju zgłosiły już Warszawa, Poznań, Wrocław i Gdańsk. Jednak wydaje się, że największe szanse na udział w organizacji UEFA EURO 2020 ma stolica kraju, gdzie znajduje się największy i najnowocześniejszy stadion. Przyznał to nowo wybrany prezes PZPN Zbigniew Boniek, który pragnie, aby w naszym państwie zorganizowano w najbliższych latach także finał jednych z rozgrywek klubowych. Co ważne gotowość kraju do ponownego goszczenia najlepszych futbolistów Europy wyraził także premier Donald Tusk.

Polityka Michela Platiniego sprawiła, że takie kraje jak między innymi Polska mają szansę brać czynny udział w organizacji najważniejszych i najbardziej prestiżowych rozgrywek piłkarskich w Europie. To pozwoli na rozwój i popularyzację futbolu także w mniejszych krajach oraz wpłynie na kondycję piłki nożnej na całym kontynencie. Co najważniejsze dla UEFA jak do tej pory decyzje podejmowane pod wodzą Platiniego mają wpływ również na rosnące zyski, jakie generują wszystkie rozgrywki organizowane pod egidą UEFA.