Aktualności 20 września 2022

UOKiK zajmie się Viaplay. Czy to początek kłopotów platformy streamingowej?

Od dłuższego czasu klienci platformy Viaplay narzekają na jakość przekazu streamingowego. Wiele kłopotów z przekazem obrazu, a także brak odpowiedniej rekompensaty dla klientów, to najczęstsze zarzuty ze strony widzów. Teraz sprawą zajął się prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów(UOKIK), o czym informuje serwis Wirtualne Media.

Viaplay ma kłopoty

Prezes UOKiK wystąpił do przedsiębiorcy o wyjaśnienia, a gdy ich nie uzyskał – wszczął postępowanie wyjaśniające, które ma na celu ustalenie, czy są podstawy do postawienia spółce zarzutów naruszania zbiorowych interesów konsumentów – czytamy na stronie Wirtualnemedia.pl zapowiedź UOKIK.

Warto dodać, że UOKIK ma kilka narzędzi do tego, by dochodzić praw konsumentów na rynku. Jednym z nich jest tzw. wezwanie miękkie. W nim firma musiałaby złożyć wyjaśnienia oraz zmienić praktyki. W drugim przypadku mowa już o wszczęciu postępowania z postawieniem zarzutów włącznie. Kara za naruszenie zbiorowego interesu konsumentów jest wysoka. Mowa nawet o 10 procentach rocznego obrotu firmy!

Kłopoty na starcie Premier League i dalej bez zmian

Ponad miesiąc temu opisywaliśmy kłopoty platformy Viaplay związane z transmisją pierwszej kolejki Premier League. Najbardziej ekskluzywny produkt w ofercie platformy powinien być oczkiem w głowie. Patrząc jednak na kłopoty techniczne i realizacyjne, daleko do poziomu, który był w ubiegłych latach w Canal+Sport.

Widzowie w każdej kolejce mają kłopoty z obejrzeniem przynajmniej jednego spotkania. Lista zarzutów jest już bardzo długa i stale rośnie. Kibice Premier League w Polsce porównują Viaplay do poprzedniego nadawcy i nie mają wątpliwości, że poziom poszedł w dół.

Przypomnijmy jednocześnie, że platforma już niedługo przejmie na polskim rynku prawa do pokazywania wyścigów Formuły 1. Dodatkowo cena za subskrypcje miesięczną pójdzie mocno do góry. Dzisiaj to 34zł, ale już za pół roku – w marcu 2023 – cena będzie wynosić 54 zł. Widz będzie miał dostęp do szerszej oferty, jednak podniesienie ceny o niemal 60% przy dotychczasowych kłopotach technicznych, to może być trudny czas dla skandynawskiego nadawcy.