Aktualności 16 lutego 2022

Kursy trenerskie z nowymi cenami. PZPN rusza ze zmianami

Nowy zarząd PZPN działa już od kilku miesięcy. Kilka zmian już poczynił, a jednym z flagowych projektów ma być edukacja trenerów. Najnowsza uchwała zarządu to zmiana w kursach trenerskich. Wśród zmian pojawiły się także nowe ceny. Jak łatwo się domyślić, będą wyższe!

Najbardziej trenerów zainteresuje nowy cennik. W ten sposób kilka kursów nieco podrożało. Mowa tutaj o najpopularniejszych – UEFA B i UEFA A. Ich ceny wzrosły o 500zł. W ten sposób za ten pierwszy obecnie zapłacimy 2500zł, a za drugi 4000zł. Nadal jednak te kursy będzie można odbywać w wojewódzkich związkach. Dopiero najwyższe uprawnienia będzie można zdobyć wyłącznie w Szkole Trenerów PZPN w Białej Podlaskiej.

Największa zmiana

Chodzi o rozdzielenie piłki dziecięcej od młodzieżowej oraz seniorskiej. Do tej pory kurs UEFA A był przeznaczony dla każdego posiadacza licencji UEFA B. Teraz już będzie inaczej. Kandydat na kurs UEFA A będzie musiał pochwalić się przynajmniej rocznym doświadczeniem w pracy pierwszego trenera w piłce 11-osobowej. To oznacza, że przez dwie rundy musi poprowadzić jakikolwiek zespół seniorski, juniorski lub trampkarzy, by być w ogóle rozpatrywanym pod kątem udziału w kursie. To niech przecedzi sito przy zapisach na kursy i ograniczy możliwości trenerów najmłodszych grup. Nieco, gdyż będą mieli ciekawą alternatywę.

Nowość na rynku

Alternatywą ma być kurs UEFA Elite Youth B, który będzie skierowany stricte do trenerów młodzieży. Dodatkowym plusem jego będzie odbywanie go w lokalnym związku oraz zaskakująco niska cena. Zaledwie 1800zł, czyli taniej niż zdobycie uprawnień pozwalających się na ten kurs dostać. W końcu UEFA B, nawet po starej cenie, to wydatek rzędu przynajmniej 2000zł.

Ile kosztuje trenerska inwestycja w siebie?

Absolwenci kursu Elite Youth B będą mieli prawo później wziąć udział w kursie Elite Youth A, bez konieczności posiadania licencji UEFA A. To ścieżka, która pozwala się trenerom skupić na pracy w kategoriach od skrzata do młodzika włącznie. W końcu tutaj mówimy o piłce 5-, 7- i 9-osobowej.