Aktualności 9 lipca 2024

“Piłka nożna może zabić” – mocna kampania społeczna

Odważna kampania OOH porusza kwestię zagrożeń dla życia, z jakimi wiąże się czerniak. W przedsięwzięciu pojawia się sportowy akcent, ale tu nie chodzi o kontuzje na boisku. To mocny przekaz od Melanoma Fund, podkreślający alarmujący wzrost zachorowalności na raka skóry w Wielkiej Brytanii.

Ponieważ u ponad 44 osób dziennie jest diagnozowany czerniak (tylko w Wielkiej Brytanii), ta kampania wykorzystuje emocje związane z aktualnymi wydarzeniami: stąd użycie przez inicjatorów hasztagów #Euro2024  i #Olympics, aby przyciągnąć uwagę.

Sugestywny przekaz

Sylwetki sportowców: piłkarza, pływaka, kolarza zostały stworzone ze znamion, które rozwinęły się w czerniaka. Są one rozmieszczone w obszarach ciała, w których powszechnie występuje czerniak. Choć części odbiorcom tak mocny przekaz może się nie spodobać (sport może zabić), pomysłodawcy zakładają, że skuteczność kampanii polega na jej zdolności do wywoływania dyskusji i podnoszenia świadomości. Ostatecznym celem jest wywołanie działania. Jeśli chociaż jedna osoba zaplanuje badanie skóry lub zachowa większa ostrożność na słońcu w wyniku tej kampanii, będzie to zwycięstwo tej idei. Uratowanie czyjegoś życia jest warte więcej niż mistrzostwo Europy w piłce nożnej czy medal olimpijski.

fot. Melanoma Fund