Aktualności 3 kwietnia 2024

Sąsiedzkie wsparcie na IO. Wyspecjalizowane wojsko pojawi się w Paryżu

autor: Adrian Janiuk
Belgia wspomoże Francję wysyłając żołnierzy do Paryża, żeby pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa podczas igrzysk olimpijskich. Poinformował o tym belgijski minister obrony narodowej Ludivine Dedonder.

W ramach przygotowań wzmocnienia poziomu bezpieczeństwa igrzysk, minister obrony Ludovine Dedonder potwierdziła, że Belgia wyśle wyspecjalizowane jednostki w wojskowym rozminowywaniu niebezpiecznych ładunków. Ponadto do Francji udadzą się także psy tropiące.

“Uznajemy, że belgijskie służby mają doświadczenie w tej dziedzinie i są regularnie proszone o udział w międzynarodowych interwencjach” – czytamy w komunikacie francuskiego ministerstwa obrony. Liczba personelu wojskowego, który Belgia wyśle do Francji nie została na razie ujawniona.

Z kolei telewizja BFMTV ogłosiła, że ponad 2000 policjantów i żandarmów z całego świata ma przybyć do stolicy Francji, żeby wesprzeć siły porządkowe podczas igrzysk olimpijskich, które odbędą się w Paryżu na przełomie lipca i sierpnia.

Wsparcie ma pochodzić głównie z krajów Unii Europejskiej, ale spodziewani są także funkcjonariusze z Korei Południowej, RPA, Indii oraz Australii.

Pod koniec marca premier Francji Gabriel Attal poinformował, że władze kraju zdecydowały o podniesieniu poziomu ryzyka terrorystycznego w kraju do najwyższego po spotkaniu rady obrony narodowej, które miało miejsce w Pałacu Elizejskim. Decyzja ta została podjęta w kontekście niedawnego ataku terrorystycznego w Crocus City Hall pod Moskwą.

Natomiast minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanen oświadczył później, że Francja stoi w obliczu niespotykanego dotąd poziomu zagrożenia terrorystycznego. Służby specjalne intensywnie pracują nad zapobieganiem planowaniu oraz finansowaniu ataków terrorystycznych, a także nad zatrzymywaniem osób zamierzających przeprowadzić ataki.