Aktualności 13 listopada 2023

Szósta edycja szczytnej akcji Legii „Wszyscy Do Wioseł”

VI edycja wielkiej charytatywnej akcji Fundacji Legii #WszyscyDoWioseł odbędzie się w tym roku 28 listopada. Środki pozyskane podczas tegorocznego wiosłowania na ergometrach na stadionie Legii zostaną przeznaczone na wsparcie 116 111 telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży, prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.

VI edycja wielkiej charytatywnej akcji Fundacji Legii #WszyscyDoWioseł odbędzie się w tym roku 28 listopada. Środki pozyskane podczas tegorocznego wiosłowania na ergometrach na stadionie Legii zostaną przeznaczone na wsparcie 116 111 telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży, prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.

Tegoroczna, szósta już edycja #WszyscyDoWioseł zaplanowana, jest na wtorek, 28 listopada, w godz. 09:00 – 19:00 na stadionie Legii przy ul. Łazienkowskiej 3. Udział w akcji może wziąć każdy – zgłaszając do regat czteroosobową drużynę, wspierając zbiórkę online, biorąc udział w aukcjach z atrakcyjnymi nagrodami, a także angażując się jako parter lub sponsor. Jedna załoga liczy czterech zawodników i będzie wiosłować przez 11 minut – czyli tyle, ile średnio trwa rozmowa dziecka za pośrednictwem 116 111 telefonu zaufania. Dzięki zaangażowaniu sponsorów, darczyńców i uczestników, wśród których będą również aktorzy, dziennikarze, celebryci, sportowcy i drużyna warszawskiej Legii, wesprzemy działalność infolinii dającej młodym ludziom możliwość dostępu do wykwalifikowanych konsultantów – pedagogów i psychologów.

 #WszyscyDoWioseł to cykliczna akcja Fundacji Legii, która po raz pierwszy wystartowała w listopadzie 2015 roku. Co roku wybieramy ważny społeczny cel i wspieramy organizację, która działa w tym kierunku. Na przykład w ubiegłym roku podczas V edycji, prowadziliśmy zbiórkę dla Fundacji Daj Herbatę, która opiekuje się osobami w kryzysie bezdomności. Tegorocznym beneficjentem jest  116 111 telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę – mówi Anna Mioduska, prezes Fundacji Legii.

Zaburzenia psychiczne wśród dzieci i młodzieży, przy braku dostatecznej opieki psychologicznej i psychiatrycznej, to aktualnie jeden z poważniejszych problemów społecznych. Tylko w 2022 roku odnotowano ponad 2 000 prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. To aż o 150% więcej niż rok wcześniej. Co miesiąc z telefonu zaufania korzysta około 4,5 tys. dzieci, które mogą otwarcie porozmawiać o swoich problemach, troskach i samopoczuciu. Tylko w tym roku (do września)* przeprowadzono ponad 47 tys. rozmów telefonicznych, nawiązano 3 tys. kontaktów za pomocą wiadomości e-mail oraz przeprowadzono ponad 3 tys. rozmów na czacie. W ich wyniku od stycznia do września 2023 podjęto 683 interwencje. Codziennie średnio 18 młodych osób dzwoni na telefon zaufania mając myśli samobójcze.

– Bardzo dziękujemy Fundacji Legii, sponsorom i parterom akcji za wrażliwość na potrzeby dzieci i młodzieży, za dostrzeżenie, że kontakt z życzliwym dorosłym odpowiada na te potrzeby, a czasem ratuje zdrowie i życie – mówi Monika Kamińska, rzeczniczka prasowa Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. – Lęk, obniżony nastrój, zaburzenia odżywiania, samookaleczanie, myśli samobójcze – to tylko niektóre z trudności związanych ze zdrowiem psychicznym, o jakich opowiadają młodzi ludzie dzwoniący lub piszący do 116 111 telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży. Każdego dnia temat zdrowia psychicznego pojawia się w dziesiątkach rozmów. To nam pokazuje, jak bardzo ten telefon jest potrzebny. Jak wiele dzieci i nastolatków w Polsce nie ma do kogo zwrócić się z niepokojącymi objawami. Jak wiele z nich nie widzi w swoim otoczeniu dorosłych, po których pomoc może sięgnąć bez obawy, czy ich problemy zostaną wysłuchane i potraktowane poważnie. Razem dajemy dzieciom siłę – dodała Monika Kamińska.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – 116 111 telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

Fundacja powstała w 1991 r. Od początku swojego istnienia wspiera dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym oraz chroni dzieci przed przemocą i wykorzystywaniem seksualnym. Zapewnia dzieciom i ich opiekunom wsparcie, profesjonalną pomoc psychologiczną i prawną. W 2008 roku Fundacja uruchomiła pierwszy ogólnopolski telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Od tej pory młodzi ludzie dzwoniący pod numer 116 111 mogą otrzymać anonimową i bezpłatną pomoc w kryzysie. Telefony odbierają codziennie przez 24 godziny na dobę psychologowie i pedagodzy, którzy są profesjonalnie przygotowani do udzielania pomocy przez telefon oraz online.

Fundacja Legii

Fundacja Legii powstała w 2015 roku i od początku swojej działalności tworzy i realizuje programy oraz projekty wsparcia, edukacji, integracji skierowane do dzieci i młodzieży, osób chorych i zagrożonych wykluczeniem w całej Polsce, szczególnie związanych ze społecznością Legii. Fundacja prowadzi szereg projektów społecznych i edukacyjnych oraz wspiera osoby w kryzysie i szczególnej potrzebie. W minionych latach zebrane podczas akcji #WszyscyDoWioseł fundusze pozwoliły na zakup ergometrów dla niepełnosprawnych sportowców, karetki dla Centrum Zdrowia Dziecka oraz łóżek dla Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, a także wsparły działalność Hospicjum Onkologicznego Św. Krzysztofa i Fundacji Daj Herbatę.

Szósta edycja #WszyscyDoWioseł

Termin: 28 listopada, 2023 r. Godziny: 09:00 – 19:00

Miejsce: Strefa Premium na stadionie Legii, ul Łazienkowska 3

Beneficjent: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

Cel: zebranie środków na działalność 116 111 telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży

Rejestracja drużyn: wdw@legia.pl

Założenia:

Czas wiosłowania jednej osady – 11 min. (tyle, ile średnio trwa rozmowa z telefonem zaufania)

Wpisowe – 300 zł od załogi (równowartość sześciu rozmów)

Kontakt z organizatorem: kontakt@fundacjalegii.pl