Artykuły 18 kwietnia 2023

UEFA publikuje raport za sezon 2021/2022

UEFA opublikowała obszerny raport za sezon 2021/2022. Międzynarodowa organizacja piłkarska podkreśliła swoją rolę w przygotowywaniu turniejów, rozwoju piłki, a także zarządzaniu rozgrywkami. 

Sezon pełen emocji

UEFA odgrywa fundamentalną rolę w światowym futbolu. Organizacja podkreśla, iż 55 narodowych federacji korzysta ze wsparcia organizacji, natomiast aż 1,2 miliarda euro od 2020 do 2024 roku zostanie przeznaczonych na projekty rozwojowe. UEFA przywiązuje dużą wagę do ciągłego rozwoju, gdyż aż 97% przychodów zostaje reinwestowanych.

W ubiegłym sezonie mogliśmy śledzić wiele turniejów: klubowych, reprezentacyjnych, męskich, żeńskich, młodzieżowych i dla dorosłych piłkarzy oraz piłkarek. Biorąc pod uwagę klubowe rozgrywki mężczyzn, mowa o:

  • Superpuchar UEFA w Belfaście
  • Finał Ligi Mistrzów w Paryżu
  • Finał Ligi Europy w Sewilli
  • Finał Ligi Konferencji Europy w Tiranie

UEFA stara się cały czas uatrakcyjniać klubową piłkę, dlatego w sezonie 2021/2022 po raz pierwszy byliśmy świadkami zupełnie nowych rozgrywek, czyli Ligi Konferencji Europy, która padła łupem AS Romy. Głównym celem wprowadzenia trzeciego szczebla europejskich rozgrywek było zwiększenie różnorodności rywalizacji. Na międzynarodowej scenie mogły zaprezentować się takie ekipy jak chociażby Bodo/Glimt, która sprawiła dużą niespodziankę, wygrywając w fazie grupowej z ostatecznym triumfatorem, AS Romą aż 6:1.

Nie zabrakło również turniejów skierowanych do młodych zawodników oraz zawodniczek:

  • Euro U-17
  • Euro U-19
  • Youth League
  • Euro U-17 kobiet
  • Euro U-19 kobiet

Sezon 2021/2022 okazał się powrotem kilku rozgrywek, które na jakiś czas zostały zawieszone w wyniku pandemii COVID-19. Turnieje na poziomie U-17 oraz U-19 nie odbywały się od 2019 roku. W takich słowach powrót rozgrywek komentuje dyrektor techniczny UEFA, Zvonimir Boban – Jestem bardzo podekscytowany powrotem turniejów młodzieżowych. Ponownie młodzi zawodnicy oraz zawodniczki mogą rywalizować na poziomie międzynarodowym.

Niezmiennie UEFA zwraca dużą uwagę na piłkę nożną kobiet. W sezonie 2021/2022 byliśmy świadkami kilku dużych imprez z najważniejszym turniejem, czyli Euro 2022 kobiet, które okazało się ogromnym sukcesem. W finałowym meczu na Wembley pojawiło się 87,192 kibiców, pobijając tym samym rekord widowni w trakcie rywalizacji kobiet. Poza mistrzostwami Europy, kibice mogli również śledzić finał Ligi Mistrzyń, który odbył się w Turynie, a po puchar sięgnęły piłkarki Lyonu.

Nie zabrakło również starcia najlepszej ekipy Starego Kontynentu, czyli reprezentacji Włoch z triumfatorami Copa America, czyli Argentyną. Mowa oczywiście o Finalissima. Po zwycięstwo sięgnęli aktualni mistrzowie świata, którzy wygrali na Wembley aż 3:0.

W trakcie sezonu 2021/2022 zorganizowano kilka turniejów futsalowych. Są to:

  • Women’s Futsal EURO w Porto
  • Futsal Euro 2022 w Amsterdamie
  • Futsal Champions League w Rydze

Nowe regulacje finansowe

Cały czas UEFA stara się utrzymać zdrową rywalizację w zakresie finansów. Od czasu wprowadzenia finansowego fair play, które miało miejsce w 2010 roku, międzynarodowa organizacja wprowadziła kilka poprawek. Odpowiednie działanie przepisów zostało zakłócone przez pandemię COVID-19.

W kwietniu 2022 roku Komitet Wykonawczy UEFA zatwierdził nowe licencje i finanse klubów UEFA. Zmiany dotyczą zrównoważonego rozwoju i mają na celu zapewnienie długoterminowej rentowności. Przepisy zbudowane są na trzech filarach, wypłacalności, stabilności oraz kontroli kosztów.

O nowe przepisy został zapytany dyrektor UEFA ds. stabilności finansowej i badań, Andrea Traverso – Nowe przepisy są ewolucją FFP. Zasady muszą być stale dostosowywane i monitorowane w zależności od ewolucji rynku i kontekstu, w jakim działają kluby. Oprócz dopracowania istniejących zasad, wprowadziliśmy nowe przepisy – punkty dotyczący kosztu oddziału. 

Ciągły rozwój

UEFA stawia na ciągły rozwój, redystrybuując dochody ze swoich najlepszych rozgrywek. Jako przykład międzynarodowa organizacja podaje zarobki z męskiego funduszu EURO, które co cztery lata są przekazywane na jeden z największych programów rozwojowych UEFA HatTrick, który pomaga stowarzyszeniom rozwijać grę na całym kontynencie. Co istotne, UEFA zapowiada wzrost finansowania programu HatTrick o 21% od 2024 roku.

Międzynarodowa organizacja podkreśla, iż cały czas przeznacza pewien procent dochodów ze swoich najlepszych klubowych rozgrywek do podziału między drużynami, które uczestniczą w rywalizacji. UEFA Academy prowadzi z kolei programy edukacyjne i badawcze, które mogą pomóc trenerom, zawodnikiem i specjalistom w rozwoju karier w szeregu działań związanych z piłką nożną. Kursy obejmują administrację, komunikację, przywództwo, finanse, zarządzanie oraz prawo.

Choć organizacja skupia się na swoim regionie, program UEFA Assist dzieli się doświadczeniem i know-how z pięcioma konfederacjami, czyli AFC (Azja), CAF (Afryka), CONCACAF (Ameryka Północna i Środkowa), CONMEBOL (Ameryka Południowa) oraz OFC (Nowa Zelandia i kraje wyspiarskie Południowego Pacyfiku).

Troska o innych i środowisko

UEFA podkreśla również swoją rolę w zrównoważonym rozwoju. Mowa o odpowiedzialności za rozwiązywanie problemów globalnych czy wzmocnienie praw człowieka. W trakcie sezonu 2021/2022, UEFA wprowadziła strategię zrównoważonego rozwoju, która nosi nazwę Siła dzięki Jedności. Ponadto międzynarodowa organizacja podkreśla, iż stara się solidaryzować z zaatakowaną Ukrainą, a także prowadzi fundację dla dzieci, dzięki której sponsorzy i organizacje pozarządowe łączą siły, aby dostarczyć dzieciom chwilę radości.

Strategia zrównoważonego rozwoju została przedstawiona w grudniu 2021 roku. Od tego momentu, UEFA dokonała konkretne kroki w kierunku osiągnięcia kilku celów. Mowa m.in. o potwierdzeniu poparcia dla ONZ w kampanii Race to Zero, który ma na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych.

Do 2026 roku UEFA planuje radykalnie zmniejszyć objętość odpadów wysyłanych na wysypiska. W tym okresie międzynarodowa organizacja będzie współpracować ze stowarzyszeniami członkowskimi. Zrealizowane cele na sezon 2021/2022 to m.in.

  • Równe wynagrodzenie: UEFA stała się pierwszą organizacją sportową, która będzie wypłacać wynagrodzenie na podstawie Fundacji Równych Płac
  • Zrównoważona infrastruktura UEFA
  • Wykorzystanie ESG w trakcie mistrzostw Europy kobiet w 2022 roku

Sezon 2021/2022 postanowił podsumować Aleksander Ceferin, prezydent UEFA – Jestem zachwycony, widząc, jak dobrze europejski futbol wychodzi z czasów pandemii, po raz kolejny udowadniając swoją witalność, zdolność adaptacji oraz odporność. Ponadto zarówno Liga Konferencji Europy jak i Euro kobiet przerosły wszelkie oczekiwania, gwarantując wiele emocjonujących meczów i dwa finały, które zostaną zapamiętane. 

Nasze najważniejsze osiągnięcie miały jednak miejsce poza boiskiem, gdzie wspólnie z europejską społecznością piłkarską niestrudzenie walczyliśmy o ochronę i promocję podstawowych wartości leżących u podstaw naszej gry. Ogłosiliśmy ekspansję programu rozwojowego UEFA HatTrick. Europejski futbol rośnie w siłę. Zdefiniowaliśmy nowy format rozgrywek klubowych mężczyzn po 2024 roku, a zmiany zwiększą atrakcyjność i popularność – mówi Ceferin.


Cały raport przygotowany przez UEFA można zobaczyć na oficjalnej stronie organizacji.

tagi:uefa