Aktualności 15 listopada 2022

Hugo Lloris nie założy tęczowej opaski? Francuz z jasnym stanowiskiem

Wielkimi krokami zbliża się mundial 2022. Organizacja mistrzostw świata w Katarze wzbudza spore kontrowersje m.in. ze względu na łamanie praw człowieka w tym kraju czy bardzo surowe podejście do społeczności LGBTQ. W związku z tym, niektóre reprezentacje chcą okazać wsparcie, zakładając tęczowe opaski. Do tego grona raczej nie zaliczymy Francji. Zasugerował to kapitan kadry - Hugo Lloris. 

Kampania One Love

We wrześniu tego roku reprezentacja Holandii ogłosiła kampanię One Love, której celem było promowanie równości i integracji w związku z tegorocznymi mistrzostwami świata. Do akcji dołączyły również inne ekipy, takie jak Anglia, Belgia, Dania, Francja, Niemcy czy Szwajcaria.

Hugo Lloris nie założy tęczowej opaski?

W ramach inicjatywy, kapitanowie reprezentacji zamierzają korzystać ze specjalnych opasek podczas mundialu w Katarze. Realizacja planu nie jest łatwa, gdyż przepisy FIFA jasno zabraniają zespołom nakładanie własnych opasek, choć w przeszłości na taki gest bez zgody władz zdecydowała się m.in. reprezentacja Niemiec.

Podczas mistrzostw świata w Katarze z opaski “One Love” najprawdopodobniej nie skorzysta Francja. Zasugerował to kapitan kadry – Hugo Lloris podczas konferencji prasowej – Zanim cokolwiek zrobimy, musimy otrzymać zgodę FIFA oraz francuskiej federacji. Mam osobiste zdanie na ten temat. Kiedy jesteśmy we Francji i przyjmujemy obcokrajowców, często chcemy, aby przestrzegali naszych zasad, szanowali naszą kulturę. Zamierzam zrobić to samo, kiedy pojadę do Kataru. Mogę nie zgadzać się z ich pomysłami, ale muszę okazywać szacunek. 

Lloris dodał jednak, iż kadra włączy się w akcje dotyczące poszanowania praw człowieka w Katarze – Nie możemy pozostać niewrażliwi na te kwestie.