Aktualności 12 października 2022

Harry Kane założy opaskę “One Love” podczas MŚ w Katarze

autor: Mateusz Mazur
Angielska federacja ogłosiła, że, podobnie jak kapitanowie ośmiu innych reprezentacji, Harry Kane występował będzie w Katarze z opaską "One Love". Wszystko w ramach inicjatywy wsparcia dla społeczności LGBTQ+. Przedstawiciele kilku federacji wystąpili do FIFA o pozwolenie na tego typu gest, jednak Międzynarodowa Federacja Piłkarska nie podjęła jeszcze decyzji w tej sprawie. 

Kane z opaską, niezależnie od decyzji FIFA

FA ogłosiła jednak, że reprezentacja Anglii zamierza wesprzeć inicjatywę, w efekcie czego, Harry Kane występował będzie podczas katarskiego mundialu z opaską “One Love”. Anglicy zapowiedzieli podtrzymanie swojej decyzji, nawet jeśli FIFA podejmie decyzję o ukaraniu federacji, których reprezentacje zdecydują się na taki gest. Oprócz Anglii na podobne kroki zdecydowało się także osiem innych zespołów.

Wystąpiły one do FIFA o oficjalne pozwolenie na wyrażenie swojego wsparcia, jednak Międzynarodowa Federacja Piłkarska wciąż nie udzieliła odpowiedzi w tej sprawie. Przedstawiciele FA zapowiedzieli, że zwrócą się do FIFA o możliwie jak najszybszą odpowiedź. Angielska federacja zapowiedziała także, że podczas środowego mitingu Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej w Zurychu, przedstawi program świadczeń kompensacyjnych dla rodzin robotników, których zdrowie ucierpiało podczas budowy stadionów na mundial.

“Będziemy konsekwentni”

O sprawę zapytano także Harry’ego Kane’a, który przyznał, że nie zna jeszcze szczegółów sprawy, ale popiera decyzję FA dotyczącą opaski: – Podjęto taką decyzję i z pewnością będziemy w tym konsekwentni. Wiele zależy tutaj od porozumienia na linii FIFA – FA, ale wierzę, że obie strony pozostają w kontakcie i uda się osiągnąć porozumienie – zapowiedział kapitan reprezentacji Anglii.

W gronie reprezentacji, które zdecydowały się wesprzeć akcję “One Love” nie znalazła się Polska. Wszystko wskazuje na to, że Robert Lewandowski wystąpi w Katarze z tradycyjną opaską kapitańską, choć jeszcze niedawno prawdziwą burzę w mediach społecznościowych rozpętała informacja, że napastnik FC Barcelony zagra na mistrzostwach świata z opaską w ukraińskich barwach.