Aktualności 11 października 2022

PGE Ekstraliga: Za nami gala podsumowująca sezon i rozdanie “Szczakieli”

Na cześć pierwszego polskiego mistrza świata na żużlu od kilku lat wręczane są "Szczakiele", czyli nagrody na corocznej gali Ekstraligi. Statuetki przyznano tym razem w dziewięciu kategoriach, w tym jedna specjalna.

Zmarzlik, Michelsen i reszta

Bez niespodzianek, większość nagród trafiło w ręce zawodników, którzy dojechali sezon do końca na najwyższych lokatach. W ten sposób najlepszym polskim zawodnikiem został Bartosz Zmarzlik, który uzyskał najwyższą średnią w Ekstralidze. Wśród zagranicznych zawodników wybrany został Mikkel Michelsen z mistrzowskiego Motoru Lublin. Warto dodać, że pod kątem średnich był dopiero czwarty, za Nickim Pedersenem, Leonem Madsenem i Martinem Vaculikiem.

Niespodzianką sezonu został wybrany przez kibiców Kacper Woryna, zaś juniorem Mateusz Cierniak. W jego przypadku także decydująca nie była średnia ligowa. Ta była gorsza od klubowego kolegi – Wiktora Lamparta – czy Jakuba Miśkowiaka. W tym drugim przypadku aż o 0,36 pkt/bieg. Jednak złoty medal mistrzostw świata juniorów mógł tutaj przechylić szalę na jego korzyść. Najlepszym trenerem został Stanisław Chomski, mimo srebrnego medalu. Jednak kunszt szkoleniowca został doceniony, gdyż Stal Gorzów w końcówce sezonu miała ogromne kłopoty kadrowe.

Złoty Szczakiel

Specjalną nagrodę, Złotego Szczakiela, odebrał Piotr Protasiewicz. Legenda polskiego żużla przeszła na zawodniczą emeryturę, po ostatnim biegu sezonu, który “Pepe” wygrał. Jednak triumf w nim nie pozwolił Falubazowi na powrót do Ekstraligi. Protasiewicz jednak postara się o powrót swojego macierzystego klubu w inny sposób. Tuż po sezonie został dyrektorem sportowym. Wejście na rynek ma bardzo mocne. KSF pozyskał na nowy sezon Rasmusa Jensena, Przemysława Pawlickiego i Lucke’a Beckera i został okrzyknięty faworytem pierwszoligowych rozgrywek w 2023 roku, na kilka miesięcy przed ich startem.

Nagrody w poszczególnych kategoriach:

Niespodzianka Sezonu: Kacper Woryna
Najlepszy Junior Sezonu: Mateusz Cierniak
Najlepszy Trener/Menadżer Sezonu: Stanisław Chomski
Najlepszy Zagraniczny Zawodnik Sezonu: Mikkel Michelsen
Najlepszy Polski Zawodnik Sezonu: Bartosz Zmarzlik
Złoty Szczakiel: Piotr Protasiewicz
Wyścig Sezonu: Bartosz Zmarzlik za 13. bieg spotkania rundy zasadniczej Motor Lublin – Moje Bermudy Stal Gorzów
Drużyna Sezonu: Motor Lublin
Drużyna Sezonu w U24 Ekstralidze: Arged Malesa Ostrów

***

Przeczytaj także:

Rok zmian za nami. Podsumowanie żużlowego sezonu 2022