Aktualności 4 listopada 2021

Iga Świątek przekazała 200 tysięcy złotych na organizacje charytatywne

Podczas turnieju w Indian Wells, Iga Świątek zadeklarowała pomoc organizacjom zajmującym się zdrowiem psychicznym. W środowy wieczór za pośrednictwem Instagrama nasza najlepsza tenisistka poinformowała, iż kwota 200 tysięcy złotych zostanie przekazana do dwóch fundacji: Słonie na Balkonie oraz Dajemy Dzieciom Siłę.

Natchnęło zwycięstwo

W trakcie Indian Wells miał miejsce Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Iga Świątek rozgrywała wtedy mecz trzeciej rundy z Rosjanką – Weroniką Kudiermietową. Tuż po zwycięstwie, nasza najlepsza tenisistka zadeklarowała pomoc organizacji, która zajmuje się pomocą w obszarze zdrowia psychicznego. W środę Świątek przedstawiła szczegóły wsparcia.

Dwie organizacje

Nasza najlepsza tenisistka poinformowała, iż kwotę 200 tysięcy złotych przekaże organizacjom Słonie na Balkonie oraz Dajemy Dzieciom Siłę – Pierwszy raz oddaję większą kwotę na ważny dla mnie cel. Oczywiście, że pieniądze to nie wszystko i że potrzeby to trochę studnia bez dna… Decyzja była spontaniczna – Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, ważna dla mnie wygrana, urodziny Darii i rocznica finału French Open, który zmienił moje życie – to wszystko się na nią złożyło. O pomoc poprosiłam też Was. 200 tys. zł to spora kwota, dlatego razem z zespołem zdecydowaliśmy się wesprzeć nią 2 organizacje charytatywne – naszym celem było nie tylko bezpośrednie wsparcie finansowe, ale i docenienie działań tych organizacji w kwestii zwiększania świadomości i edukacji.

Sama dodaję post o wybranych przez Was fundacjach, aby więcej osób dowiedziało się o ich istnieniu i o problemach, jakim przeciwdziałają.  Skontaktowaliśmy się z fundacjami, aby wyznaczyć konkretne cele, które wesprą te środki. W obu przypadkach okazało się, że nigdy nie było takiego zapotrzebowania na specjalistyczną terapię dzieci i młodzieży. Słonie na balkonie z wykorzystaniem tych środków od drugiej połowy listopada uruchomią dodatkowe dyżury psychologów, aby zapobiegać próbom samobójczym nastolatków, którzy dziś szukają pomocy dużo częściej niż przed pandemią. Kwota zabezpieczy też stałą roczną terapię dla 40 dzieci w kryzysie psychicznym. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę także zatrudni dodatkowych terapeutów w dwóch Centrach Pomocy Dzieciom, aby wspierać dzieci dotknięte przemocą. 

Pierwsza fundacja zajmuje się wsparciem dzieci z zaburzeniami depresyjnymi, lękowymi czy odżywiania. Z kolei fundacja Dajemy Dzieciom Siłę okazuje wsparcie dzieciom dotkniętym przemocą i wykorzystywaniem seksualnym.