Ze świata 10 września 2011

Najlepsi piłkarze Ligi Mistrzów

UEFA organizuje plebiscyt na najlepszych piłkarzy występujących w meczach Ligi Mistrzów. Ranking zawierać będzie pięćdziesiąt nazwisk.

Zestawienie obowiązywać będzie piłkarzy grających w rozgrywkach Ligi Mistrzów od ustanowienia jej nowego formatu w sezonie 1992/1993. W głosowaniu wezmą udział wszystkie osoby związane z futbolem, na kibicach począwszy, a kończąc na trenerach i samych zawodnikach.

Kandydatów do pierwszej pięćdziesiątki futbolowego świata minionych lat jest wielu. Na największą uwagę zasługują najskuteczniejszy strzelec tych rozgrywek – Raul Gonzales – czy goniący go przez wiele lat Filippo Inzaghi. Równie dobrze prezentują się statystyki Paolo Maldiniego, który podnosił główne trofeum tych rozgrywek aż pięć razy.

Nazwisko Edwina van der Sara w piłce europejskiej jest doskonale znane. Na dodatek, jest to jedyny bramkarz, który wygrał Ligę Mistrzów z dwoma różnymi klubami (Ajax Amsterdam i Manchester United). Również Clarence Seedorf wykazał się zmysłem przewidywania, bo zwykle podpisywał kontrakty z klubami, które później wygrywały te rozgrywki. Udało mu się to trzykrotnie.

Z polskich akcentów warto zauważyć postać Jerzego Dudka, który zwyciężył w Lidze Mistrzów z Liverpoolem.