Ze świata 19 sierpnia 2011

Porto obrońcami stoi

Zwycięzca Ligi Europejskiej - FC Porto - zarabia fortunę na promocji i sprzedaży środkowych obrońców. W ciągu siedemnastu lat była to kwota 103 milionów euro.

Przez niemal dwie ostatnie dekady aktualny mistrz Portugalii wychował ogrom stoperów, którzy osiągnęli wielkie sukcesy w światowej piłce nożnej. Wyprzedaż defensorów rozpoczęła się w 1994 roku, gdy AC Parma pozyskała Fernando Couto – późniejszego zawodnika reprezentacji Portugalii. Wkrótce ten sam los mogą podzielić Mangala i Rolando, którzy w minionym sezonie pokazali ogromną klasę piłkarską.

– Co ciekawe, prawie każdy z następców sprzedawanych piłkarzy robił zawrotniejszą karierę od poprzednika. Było tak z Jorge Andrade, który zastąpił Couto, a następnie z Ricardo Carvalho, który zajął pozycję stopera po odejściu Andrade. Później przez FC Porto przewinęły się takie gwiazdy jak Jorge Costa, Pepe i Bruno Alves – pisze krajowy dziennik wydawany na terenie Lizbony – "Diario de Nocitas".

Podliczając kwoty, jakie Chelsea Londyn, Real Madryt, Zenit St. Petersburg, czy Deportivo La Coruna wydały na piłkarzy FC Porto występujących na tej pozycji, dojść można do kwoty 103 milionów euro.

Solidna linia defensywna jest według ekspertów powodem, dla którego FC Porto od lat utrzymuje się w czołówce światowej elity mimo słabości ligi lokalnej. Siłą klubu są także trenerzy z silną osobowością, którzy opiekują się pierwszym zespołem.

Porto zarabia krocie, skupując za grosze utalentowanych juniorów z Ameryki Południowej i Północnej lub wychowując świetnych piłkarzy, którzy po specjalistycznych treninach okazują się światowymi gwiazdami. To tutaj z lokalnej szkółki piłkarskiej wyszedł Couto, czy Carvalho, a w lidze portugalskiej zabłysnęli Hulk, czy Radamel Falcao – nowy napastnik Atletico Madryt.

Klub z Porto dzierży także tytuł dwóch najdroższych transferów w historii swojej ligi – dwa lata temu na brazylijczyka Hulka wydano 19 milionów euro, w tym sezonie drużynę zasilił Danilo za kwotę 13 milionów euro.

Od 1982 roku Porto zdobywało największe trofea w europejskiej piłce – Puchar Interkontynentalny/Ligę Mistrzów (1987 i 2004) i Puchar UEFA/Ligę Europejską (2003/2011). Dysponuje także największym budżetem w lidze szacowanym na około 90 milionów euro.