Aktualności 11 maja 2021

Olympiakos Pireus rozpoczął podbój amerykańskiego rynku piłkarskiego

Olympiakos Pireus to wizytówka greckiego futbolu. Klub jednak nie zamierza zatrzymywać swojej działalności na swoim kraju i właśnie otworzył szkołę piłkarską w Nowym Jorku.

Grecki potentat pragnie rozwinąć swoją ekspansję

Olympiakos Pireus to najbardziej utytułowany klub piłkarski w historii Grecji. Od czasu założenia w 1927 roku “Thrylos” zdobyli aż 46 tytułów mistrzowskich, a także 28 krajowych pucharów – oba wyniki są rekordami Grecji. Poza tym, niemal co roku zespół występuje w Lidze Mistrzów. Najdalej dotarł w sezonie 1998/1999, docierając do ćwierćfinału, w którym odpadł po dwumeczu z Juventusem.

Właścicielem Olympiakosu jest Evangelos Marinakis, grecki potentat medialny. Mistrz Grecji nie jest jednak jedynym klubem należących do biznesmena. Od 2017 roku Grek jest bowiem właścicielem Nottingham Forest, klubu angielskiej Championship. Można więc powiedzieć, że również zagraniczne rynki nie są mu obce.

Olympiakos wchodzi do USA

W ostatnich latach czołowe europejskie kluby rozpoczęły ekspansję na inne rynki i posiadają akademie w różnych stronach świata. Przykładowo, FC Barcelona ma oficjalne szkoły w Polsce, Japonii, Peru, Kuwejcie, Dubaju czy Egipcie. Swoją ekspansję na zagraniczne ligi piłkarskie, rozpoczął także Olympiakos. Nowa szkoła znajdująca się w klubowej sieci została założona w Nowym Jorku. Jak podkreślono na oficjalnej stronie klubu, w największym amerykańskim mieście i jego okolicach mieszka 170 tysięcy Greków. To właśnie oni mają być targetem nowo powstałej szkoły piłkarskiej.

Misją Olympiakos School w Nowym Jorku jest szkolenie wspaniałych piłkarzy zgodnie z procedurą opartą na najwyższych standardach oraz programie nauczania naszej administracji klbuowej. Pragniemy w pełni wykorzystać ich potencjał – przyznał w klubowym komunikacie prezes szkoły Olympiakosu w Nowym Jorku, Socrates Sellas.

Fot. FIFA.com