Aktualności 15 kwietnia 2021

Arabskie miasto przyszłości partnerem Azjatyckiej Konfederacji Piłkarskiej

AFC, czyli Azjatycka Konfederacja Piłkarska, nawiązała nową współpracę. Globalnym partnerem organizacji będzie saudyjski NEOM, grupa biznesowa która wkrótce planuje rozpocząć budowę “miasta przyszłości”.

Arabskie “miasto przyszłości”

O spółce NEOM jest głośno od 2017 roku, gdy saudyjski książę Mohammed bin Salmon zapowiedział przeznaczyć 10000 mil kwadratowych Arabii Saudyjskiej na powstanie metropolii high-tech. Miasto pod roboczą nazwą The Line ma mieć strukturę linearną i pierwotnie ma je zamieszkiwać około milion mieszkańców. Z czasem miałoby jednak stać się jednym z największych na świecie.

Czym ma się wyróżniać nowa arabska metropolia? NEOM zapowiada, że w mieście nie będzie dróg, samochodów. Poza tym ma być miejscowością ekologiczną – według planów nie będzie dostarczać dwutlenku węgla do atmosfery dzięki nowoczesnym rozwiązaniom. Poza tym, wszystkie niezbędne do życia obiekty mają się znajdować w odległości pięciu minut dojścia pieszego od miejsca zamieszkania.

Do roku 2050 miliard ludzi utraci swoje domy z powodu rosnących emisji dwutlenku węgla i podnoszenia się poziomu wód. 90% ludności świata oddycha dziś zanieczyszczonym powietrzem. Dlaczego mamy poświęcać środowisko naturalne dla rozwoju? Dlaczego 7 milionów ludzi rocznie musi umierać z powodu zanieczyszczeń? Dlaczego milion ludzi musi ginąć każdego roku w wypadkach drogowych? I dlaczego godzimy się tracić całe lata życia na dojazdy? Z tych właśnie powodów potrzebujemy transformacji miast konwencjonalnych w futurystyczne – zapowiadał Mohammed bin Salmon.

Początkowy etap budowy miasta rozpocznie się już wkrótce i ma zakończyć się w 2025 roku. Z dotychczasowych informacji wynika, że na powstanie metropolii przekazano już blisko pół miliarda dolarów. Arabia Saudyjska jednak planuje już w 2030 roku osiągnąć zysk w wysokości 48 miliardów dolarów.

Współpraca AFC z NEOM

NEOM nie będzie zamknięty na piłkarski świat. Grupa biznesowa zajmująca się budową miasta właśnie nawiązała współpracę z AFC, czyli Azjatycką Konfederacją Piłkarską. Partnerstwo będzie pierwotnie trwać do 2024 roku z opcją przedłużenia i ma obejmować wszystkie tamtejsze rozgrywki międzynarodowe. NEOM będzie partnerem zarówno azjatyckich eliminacji do Mistrzostw Świata, najbliższej edycji Pucharu Azji, a także turniejów kobiet i zawodów młodzieżowych.

Partnerstwo Neom z AFC nie tylko podkreśla atrakcyjną i angażującą platformę, którą AFC zapewnia poprzez wiele światowej klasy zawodów, ale także podkreśla głęboki i trwały wpływ, jaki sport numer jeden w Azji może mieć na wzmacnianie społeczności – przyznał sekretarz generalny AFC, Dato’ Windsor John.