Ze świata 26 grudnia 2020

Baseballowy zespół ligi MLB z Cleveland zmieni nazwę

autor: Miłosz Marek
Kolejny amerykański profesjonalny zespół w USA zmieni nazwę. Po klubie futbolowym z Waszyngtonu przyszedł czas na baseballistów z Cleveland.

To będzie spora zmiana. Zespół z Cleveland nie będzie posługiwał się już nazwą “Indians”, jednak zmiana, choć ogłoszona już teraz, wejdzie w życie dopiero w 2022 roku.

Póki co nie podano nowej nazwy. Obecnie zmieniono jednak logo i maskotkę drużyny. Nie będzie już sympatyczny, czerwonoskóry Indianin – Chief Wahoo. Używanym herbem ekipy z Cleveland jest pojedyncza litera “C”.

To kolejna taka decyzja w amerykańskim sporcie, której podłoża można szukać w protestach spod hasła “Black Lives Matter”. Jednak decyzja akurat tego zespołu odbierana jest jako nieco zaskakująca. W USA nie brakuje ekip, które swoją nazwą nawiązują do rdzennych mieszkańców Ameryki. Wiele nie wzbudza kontrowersji.

Jedną z ekip, które przez wiele lat słuchały krytycznych uwag na ten temat byli Washington Redskins grający w NFL. Właściciel Dan Snyder zarzekał się, że dopóki posiada klub nie zmieni nazwy, jednak ugiął się przed rozpoczęciem obecnych rozgrywek. Obecnie ekipa to “Washington Football Team”, co zapoczątkowało serię żartów z “drużyny bez nazwy” przez ligowych rywali.