Ze świata 20 października 2020

“Europejska Premier League”. Powraca temat nowych rozgrywek

autor: Miłosz Marek
W dzień rozpoczęcia kolejnego sezonu Ligi Mistrzów angielskie media opublikowały informację o toczących się rozmowach klubów z pięciu najsilniejszych lig w Europie. Projekt "European Premier League" ma zrzeszyć 18 zespołów, a rozgrywki mają odbywać się pod egidą FIFA.

Plotki coraz głośniejsze

Sky.com poświęciło duży artykuł projektowanym rozgrywkom. Pośród ekip, które rozmawiają o stworzeniu projektu “europejskiej Premier League” wymienia się przede wszystkim Liverpool FC oraz Manchester United. Innymi angielskimi kandydatami do udziału w projekcie są pozostałe najmożniejsze kluby z Anglii – Arsenal, Manchester City, Tottenham Hotspur oraz Cheslea. Cała “wielka szóstka”.

Kto jeszcze miałby zagrać z nimi? W rozmowach mają uczestniczyć drużyny z Hiszpanii, Niemiec, Włoch oraz Francji.

W artykule padają nazwy następujących ekip: Real Madryt, FC Barcelona, Atletico Madryt, Juventus FC, PSG, Bayern Monachium.

Zburzą porządek

Nowa superliga piłkarska nie składałaby się z faz grupowy, a tworzyłaby jedną tabelę. Dokładnie jak w typowych krajowych mistrzostwach lig. To gwarantowałoby 30 lub 34 spotkania dla każdego uczestnika, w zależności od ich liczby.

Według niemieckich źródeł cytowanych w artykule, formuła rozgrywek została opracowana dwa lata temu. W niej 11 “zespołów założycielskich” nie mogłoby spać z ligi przez 20 lat, a pozostali uczestnicy byliby nazywani “zespołami gościnnymi”. To one byłby wymieniane w następnych rozgrywkach.

FIFA na wojnie z UEFA?

Nowy format ma być uzgadniany i rozgrywany pod egidą FIFA. To oznaczałoby ogromny konflikt interesów światowej i europejskiej federacji piłkarskiej. Mówi się, że projekt będzie potrzebował aż 6 miliardów dolarów na początek.

W grę wchodzą gigantyczne pieniądze. UEFA może stracić swój sztandarowy projekt – Ligę Mistrzów, najważniejsze klubowe rozgrywki na świecie.

źródło: Sky.com