Ze świata 5 sierpnia 2020

EA Sports zdobyło Mediolan. Inter i AC Milan oficjalnymi partnerami FIFA 21.

Electronic Arts Sports podpisało umowy z Interem Mediolan i AC Milan. Włoskie ekipy dołączają do grona „oficjalnych drużyn” FIFA 21 na mocy podpisanych właśnie kilkuletnich partnerstw.

Włoskie drużyny zostały oficjalnymi partnerami najnowszej produkcji EA Sports. Oznacza to nie tylko korzyści finansowe, ale również promocję klubów wśród fanów gry. Kolejna odsłona gry FIFA 21 będzie zawierała więc licencjonowane materiały związane z ww. klubami co sprowadza się do realistycznego odwzorowania gry poszczególnych zawodników czy detali związanych np. ze stadionami.

Nowa umowa z Electronic Arts jest kluczowa dla klubu, w kontekście zapewnienia światowej klasy rozrywki dla naszych fanów – powiedział Alessandro Antonello, dyrektor generalny Interu. Innowacja jest podstawą naszej strategii i wierzymy, że wspólna praca z liderem branży gamingowej i e-sportowej pomoże nam w realizacji naszego celu, jakim jest zbliżenie się do nowego pokolenia miłośników futbolu na całym świecie, dodał.

Współpraca z AC Milan czy Interem Mediolan jest świadectwem naszego zaangażowania w dostarczanie bardziej autentycznych i interaktywnych wrażeń dla fanów sportu na całym świecie – powiedział Nick Wlodyka, wiceprezes EA Sports FIFA.

Casper Stylsvig, dyrektor finansowy AC Milan, powiedział z kolei: Cieszymy się, że możemy powitać EA Sports jako partnera premium w rodzinie AC Milan. Partnerstwo to symbolizuje nasze zaangażowanie i chęć dostarczania światowej klasy interaktywnych wrażeń dla naszych fanów na całym świecie. Jako lider na rynku gier, EA Sports, jest idealnym partnerem, który pomoże nam kontynuować nasze działania skierowane do nowej generacji fanów Rossonerich.

Wojna EA Sports z Konami o licencje

Nie ustają informacje odnośnie ostatecznej liczby drużyn, które będą dostępne w grze FIFA 21. Ze względu na zaciętą rywalizację EA Sports z Konami (FIFA vs PES) o prawa do klubów piłkarskich, niektóre kluby znikają, inne z kolei pojawiają się w kolejnych edycjach gier. Kilka czołowych klubów z Europy, których nie zobaczymy w FIFA 21 to m.in. FC Barcelona, Juventus, Bayern czy AS Roma, które mają jeszcze ważne umowy z Konami. Dla graczy oznacza to tyle, że np. AS Roma będzie się nazywać Roma FC. Nie będzie też mowy np. o realistycznym odwzorowaniu stadionów, natomiast sami piłkarze mają mieć prawdziwe nazwiska oraz realne statystki.

Rosnąca przewaga EA Sports

Posiadane licencje i podpisane partnerstwa przemawiają jednak zdecydowanie na korzyść EA Sports, które wydaje obecnie około 120 milionów euro rocznie na ten cel. Konami nie inwestuje nawet 25% tej wartości, co sprawia, że różnica będzie coraz większa. W tym roku FIFA 21 będzie miała więc ponad 700 licencjonowanych drużyn z prawie 40 lig, podczas gdy PES obejmie zaledwie 19 lig i tylko kilka w pełni licencjonowanych klubów w Premier League i La Liga. W przypadku pozostałych drużyn, Konami jest zmuszone używać fałszywych nazw drużyn.

Podział licencji biorąc pod uwagę czołowe drużyny piłkarskie:

EA Sports: Real Madryt, Liverpool, Manchester City, AC Milan, Inter Mediolan, Chelsea, Paris Saint Germain, Ajax, Atletico Madryt, Borussia Dortmund, Tottenham, PSV, FC Porto, SL Benfica czy New York City.

Konami: FC Barcelona, Bayern, Manchester United, Juventus, Arsenal, AS Roma, Schalke 04, Monaco, Celtic, Mallorca, Rangers, Corinthians, Flamengo, Palmeiras, Sao Paulo, Vasco da Game, Atletico Mineiro, River Plate czy Colo-Colo.

Premiera gry FIFA 21 będzie miała miejsce 6 października 2020 roku.

Źródło: acmilan.com i inter.it

Fot. AP Images