Ze świata 4 sierpnia 2020

Dwayne „The Rock” Johnson współwłaścicielem ligi XFL

Dwayne Johnson i Dany Garcia przy wsparciu Gerry’ego Cardinale, partnera zarządzającego RedBird Capital, kupili upadającą ligę XFL za 15 milionów dolarów.

XFL, profesjonalna liga futbolu amerykańskiego, ogłosiła upadłość w kwietniu po pandemii COVID-19. Wybuch pandemii spowodował odwołanie inauguracyjnego sezonu, który zapowiadał się obiecująco biorąc pod uwagę zainteresowanie kibiców i telewizji (liga miała umowę dotyczącą transmisji z kanałem Fox, a rozgrywki przyciągnęły 3 miliony widzów w pierwszym tygodniu). Po ogłoszeniu upadłości, zakupem XFL zainteresowała się grupa partnerów biznesowych z Dwayne’m „The Rock” Johnsonem na czele.

Moc przyciągania

Biorąc pod uwagę medialność i rozpoznawalność Dwayne’a można zaryzykować stwierdzenie, że przyciągnie on do ligi również fanów spoza tej dyscypliny. Johnson, aktor i producent, który grał w futbol w college’u na Uniwersytecie w Miami, połączył siły z Gerry’m Cardinale (RedBird Capital) i złożył ofertę kupna ligi przed oficjalnym wystawieniem jej na aukcję. Wspólnie zapłacili 15 milionów dolarów, dzieląc je po równo. Partner biznesowy Johnsona, Dany Garcia, będzie z nim równorzędnym udziałowcem. Transakcja musi jeszcze zostać zatwierdzona przez sąd (7 sierpnia) i jeśli wszystkie warunki zostaną spełnione, liga zmieni właścicieli w okolicach 21 sierpnia.

Nie mogłem sobie wyobrazić lepszego wyniku dla XFL. Dany, Dwayne i Gerry to najlepsza z możliwych grup właścicielskich na ekscytującą podróż, która nadchodzi – powiedział prezes XFL Jeffrey Pollack, który nadzorował proces sprzedaży ligi. Ich zbiorowe osiągnięcia w dziedzinie rozrywki, sportu i mediów są znakomite i myślę, że nasi fani, zawodnicy, trenerzy i partnerzy czekają na coś specjalnego.

Początek ekspansji

Przejęcie XFL zapewni grupie możliwość dalszego rozwoju nie tylko w dziedzinie sportu, ale też związanego z rozrywką na żywo czy tworzeniem oryginalnych programów rozrywkowych. Grupa nowych inwestorów nie bez powodu zresztą zainteresowała się zakupem ligi. Powołując się na informacje przekazane przez Sportico, Cardinale i RedBird niedawno kupili francuską m.in. drużynę piłkarską Toulouse FC. Ponadto Cardinale wraz z menedżerem generalnym Oakland Athletics Billym Beane’m utworzyli spółkę, która skupia się na kupowaniu firm zajmujących się sportem, mediami i analizą danych. Firma jest również inwestorem w regionalnej sieci sportowej YES Network, pokazującej m.in. mecze New York Yankees. Johnson i Garcia z kolei są m.in. współzałożycielami wytwórni Seven Bucks Companies zajmującej się tworzeniem oryginalnych treści dla telewizji, filmu, nowych technologii i sieci cyfrowych. Johnson jest również producentem “The Titan Games”, serialu o sportowych wyzwaniach, który można zobaczyć na platformie Netflix, i który doskonale wpisuje się we wspomniane działania. Przy wsparciu nowych właścicieli i wykorzystaniu potencjału, którym dysponują, XFL ma ogromne szanse stać się atrakcyjnym produktem, który sieci telewizyjne będą chciały dodać do swojej oferty.

Fot. AP Images