Ze świata 18 czerwca 2020

Finał Ligi Europy w Gdańsku dopiero za rok

Komitet Wykonawczy UEFA spotkał się na wideokonferencji i podjął decyzje dotyczące regulacji, formatów, kalendarza i miejsc spotkań różnych rozgrywek klubowych oraz międzynarodowych UEFA.

PZPN na swojej stronie przedstawił najważniejsze decyzje dotyczące terminów oraz rozwiązań dotyczących m.in. UEFA Euro 2020, Ligi Narodów 2020/21, młodzieżowych Mistrzostw Europy (U-21) oraz Ligi Mistrzów i Ligi Europy.

– Jestem bardzo szczęśliwy, że udało się nam wznowić niemal wszystkie nasze rozgrywki. Jestem pewien, że nie będziemy musieli długo grać bez kibiców i szybciej niż później zostaną oni wpuszczeni na stadiony – powiedział Aleksander Čeferin, prezydent UEFA.

– W marcu nasza konfederacja podjęła odważną decyzję o przesunięciu UEFA Euro 2020. Dzięki temu stworzyliśmy przestrzeń, która umożliwiła dokończenie krajowych rozgrywek klubowych tam, gdzie jest to możliwe. Nasz sport spotkał się z wielkimi trudnościami w efekcie pandemii, ale ten cios spadłby na piłkę nożną znacznie mocniej, gdyby w pierwszych dniach nie podjęto by tak mocnej inicjatywy – dodał.

– Środowisko piłki nożnej wspólnie pracowało i pokazało ogromną jedność w tym bezprecedensowym kryzysie. Chciałbym podziękować FIFA, naszym siostrzanym konfederacjom, krajowym federacjom, klubom, ligom, zawodnikom i władzom za ich ciągłe wsparcie, zaangażowanie. Jestem przekonany, że wychodzimy z tego kryzysu znacznie mocniejsi, zjednoczeni bardziej niż kiedykolwiek – podkreślał Čeferin.

– Chciałbym również wyrazić ogromne wyrazy uznania i podziękowania do setek tysięcy bohaterów, którzy pracowali na pierwszej linii frontu walki w trakcie pandemii COVID-19. To ich oddanie i odwaga pozwoliły naszym społecznościom i piłce nożnej na tak szybki powrót. Bez ich wysiłku i poświęcenia nie byłoby to możliwe.

UEFA Euro 2020

W kwestii UEFA Euro 2020 wszystkie dwanaście miast organizujących zostało potwierdzonych na przyszłe lato 2021 roku (11.06-11.07), utrzymując oryginalny rozkład spotkań przy wyznaczeniu nowych dat.

Zakupione bilety pozostają ważne na przyszłoroczny turniej. Osoby chcące zwrócić bilety będą miały ostatnią szansę na zwrot kosztów od 18 do 25 czerwca poprzez stronę euro2020.com/tickets. Daty kolejnych sprzedaży zostaną wyznaczone w dalszym czasie.

Liga Narodów 2020/21 i baraże UEFA Euro 2020

Terminy meczów reprezentacji w październiku i w listopadzie będą rozszerzone o trzecie spotkanie, pozwalając na rozegranie przełożonych z marca baraży UEFA Euro 2020 w dniach 8 października i 12 listopada.

Mecze fazy grupowej Ligi Narodów UEFA w sezonie 2020/21 zostaną rozegrane kolejno: 3/4/5 i 6/7/8 września, 10/11 i 13/14 października oraz 14/15 i 17/18 listopada. Mecze towarzyskie są zaplanowane na 7/8 października i 11/12 listopada. Rozkład spotkań z potwierdzonymi datami i godzinami spotkań będzie wyznaczony przez UEFA w najbliższym czasie.

UEFA Euro U-21

Dla młodzieżowych mistrzostw Europy stworzono i zaakceptowano nowy format turnieju finałowego. Zostanie on podzielony na dwie części, które nadal będą rozegrane w wyznaczonych miastach na Węgrzech i Słowenii.

Toczące się rozgrywki eliminacji zostaną dokończone we wrześniu, październiku i listopadzie tego roku. Dziewięciu zwycięzców grup i pięć najlepszych drużyn z drugich miejsc dołączy do gospodarzy turnieju na fazę grupową (cztery grupy po cztery zespoły), która rozegrana zostanie od 24 do 31 marca 2021 roku. Czterech zwycięzców grup i cztery drużyny z drugich miejsc zakwalifikuje się do fazy pucharowej, która zostanie rozegrana w tych samych dwóch krajach w terminie od 31 maja do 6 czerwca 2021 roku.

UEFA Liga Mistrzów

Komitet wykonawczy UEFA podjął decyzję o tym, że ćwierćfinały, półfinały i finał tegorocznej fazy pucharowej Ligi Mistrzów zostaną rozegrane jako turniej na dwóch stadionach w Lizbonie w okresie 12-23 sierpnia tego roku.

Pozostałe mecze 1/8 finału zostaną rozegrane albo na stadionie gospodarzy, albo w Portugalii. Stambuł, który był wyznaczony jako miasto-gospodarz finału Ligi Mistrzów w 2020 roku będzie organizatorem tego wydarzenia w roku kolejnym, 2021. Miasta-gospodarze z kolejnych lat zgodzili się na przeniesienie organizacji na następne lata: Petersburg na 2022, Monachium – 2023, Londyn (Wembley) – 2024.

UEFA Liga Europy

W przypadku Ligi Europy turniej finałowy zostanie rozegrany pomiędzy 10-21 sierpnia w czterech miastach w Niemczech: Kolonii, Duisburgu, Duesseldorfie i Gelsenkirchen. Pozostałe spotkania 1/8 finału zostaną rozegrane w dniach 5-6 sierpnia, albo na stadionie gospodarza, albo w Niemczech. Mecze Interu Mediolan z Getafe CF oraz Sevilli FC z AS Romą, których pierwsze spotkania zostały przełożone, zostaną rozegrane w formule jednego meczu w miejscu, które zostanie wyznaczone.

Gdańsk, który miał organizować tegoroczny finał Ligi Europy będzie gościł decydujące spotkanie w przyszłym roku. Kolejne miast-gospodarze otrzymały finały w kolejnych latach: Sevilla w 2022 roku, Budapeszt w 2023.

UEFA Liga Mistrzów Kobiet

Pozostałe mecze zostaną rozegrane w ramach fazy pucharowej od ćwierćfinałów do finału na stadionach w Bilbao i San Sebastian w terminie 21-30.08.2020. Spotkania zostaną rozegrane bez rewanżów. Finały rozgrywek w kolejnych latach zostaną rozgrane zgodnie z planem w Goteborgu (2021), Turynie (2022) i Eindhoven (2023).

źr. PZPN