Ze świata 25 maja 2020

Argentyńska piłka ligowa zostanie uleczona?

Od lat w Argentynie toczą się różnego rodzaju boje o klubową piłkę nożną. Teraz sytuacja ma zostać uporządkowana.

Argentyńska Federacja Piłkarska (AFA) ogłosiła utworzenie La Liga Profesional de Fútbol, która ma zastąpić istniejącą Superligę. To jedna z pierwszych decyzji Claudio Tapii ponownie wybranego na szefa AFE.

Nowej organizacji przewodniczy Marcelo Tinelli. To znany prezenter telewizyjny, który obecnie jest również prezydentem San Lorenzo de Almagro. Jego głównym celem będzie poprowadzenie ligi, ale i sprzedaży praw medialnych oraz merchandisingowych.

Argentyńska piłka klubowa przeżywała w ostatnich latach burzliwą historię. Rozgrywki ligowe ulegały wielokrotnym zmianom formatu, gdyż polityczni liderzy starali się w ten sposób zdobyć kapitał polityczny.

Populistyczna prezydent Cristina Fernández de Kirchner skutecznie chciała upaństwowić futbol poprzez program „Fútbol para todos” (pol. „Piłka nożna dla ludzi”). Działał on w latach 2009-2017. Wówczas konsolidowano Primera Division i Primera B Nacional, a rozgrywki pokazywano w telewizji publicznej. Na ten system spadła wielka krytyka, gdyż grało w nim zbyt wiele zespołów, a relacje porównywano do narzędzia propagandowego populistycznego rządu.

Następca Kirchner, Mauricio Macri, starał się oddzielić ligę od kontroli rządowej podczas swojej kadencji jako prezydenta w latach 2015-2019. Powstała pomniejszona Superliga, która prowadzona była jako samodzielna jednostka i oddzielnie kontrolowała prawa medialne. Organ ten jednak spotkał się z krytyką na początku 2020 roku. Stało się tak, gdyż został zmuszony przedłużyć termin składania ofert w ramach przetargu na prawa do transmisji międzynarodowych. ESPN skarżył się na krótkie terminy i „wątpliwe aspekty” procesu.

Teraz liga wraca pod opiekę AFA, co zbiegło się z wyborem Alberto Fernandeza na prezydenta Argentyny. Tu trzeba dodać, że wspomniana wcześniej Kirchner została wiceprezydent kraju. To może oznaczać, że państwo znów chce uzdrawiać rozgrywki.

Być może La Liga Profesional de Fútbol będzie jednak strzałem w dziesiątkę i pomoże aktywować ligę także pod względem komercyjnym. Zarazem ustalono, że 18% dochodów ligi zostanie przekazane do AFA w celu wsparcia jej struktur. Pozostałe 82% zachowa LPF dla siebie.

Zmiany będą także w systemie rozgrywkowym. Do 2022 roku nikt nie spadnie, a awansują zespoły z Primera B Nacional, by docelowo było ich 28. W tym przypadku na więcej szczegółów musimy poczekać.