Aktualności 26 kwietnia 2024

Warta Poznań wraca na Bułgarską

Warta Poznań dostała zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie w sezonie 2024/25 – poinformowała Komisja ds. Licencji Klubowych Polskiego Związku Piłki Nożnej. Jako miejsce rozgrywania spotkań w roli gospodarza „Zieloni” zgłosili Stadion Miejski.

Komisja Licencyjna ogłosiła w piątek swoje decyzje dotyczące licencji na nowy sezon ligowy. Wśród klubów, które otrzymały formalną zgodę na występy w rozgrywkach Ekstraklasy w sezonie 2024/25 jest Warta Poznań. Klub został objęty nadzorem finansowym.

Od sezonu 2019/20 „Zieloni” podejmują ligowych oraz pucharowych rywali na stadionie w Grodzisku Wlkp. Wyprowadzka miała związek z tym, że infrastruktura stadionowa przy Drodze Dębińskiej była niewystarczająca do tego, by ubiegać się o licencję ze strony Polskiego Związku Piłki Nożnej. Związkowa Komisja Licencyjna rokrocznie wydawała zgodę na grę w Grodzisku Wlkp., ale z tzw. nadzorem infrastrukturalnym. Oznaczało to, że klub musiał raportować, jak wygląda postęp prac związanych z modernizacją obiektu przy Drodze Dębińskiej.

Dzięki przychylności władz Poznania udało się uzyskać zgodę na rozgrywanie meczów domowych przez Wartę Poznań w sezonie 2024/2025 na stadionie przy Bułgarskiej, pod warunkiem zawarcia przez klub stosownej umowy najmu z dzierżawcą obiektu, czyli spółką Stadion Poznań. Zgoda dotyczy rozgrywania meczów w roli gospodarza w ramach PKO Bank Polski Ekstraklasy oraz Fortuna Puchar Polski. Ponadto władze stolicy Wielkopolski zadeklarowały swoją gotowość do tego, by w jak najkrótszym czasie dostosować największy obiekt piłkarski w mieście także do potrzeb Warty Poznań.

– Jestem bardzo wdzięczny prezydentowi Jackowi Jaśkowiakowi oraz zastępcy prezydenta, Jędrzejowi Solarskiemu za okazaną pomoc i deklarację wsparcia dla Warty Poznań z myślą o najbliższej przyszłości. Mamy nadzieję, że już wkrótce nasz zespół zapewni sobie utrzymanie w Ekstraklasie i w kolejnym sezonie będzie mógł rozgrywać swoje mecze tam, gdzie jego miejsce, czyli w Poznaniu. Uważam, że takie rozwiązanie jest obecnie najbardziej korzystne dla miasta, mieszkańców i dla samej Warty – mówi Artur Meissner, prezes najstarszego klubu piłkarskiego w Poznaniu.

Władze Warty Poznań są bardzo zadowolone z tego, iż udało się wytyczyć ścieżkę, która pozwoli rozwiązać najbardziej palący problem, jakim niewątpliwie jest brak dostępnego dla klubu obiektu spełniającego wymogi licencyjne. Jednocześnie „Zieloni” nie porzucają planów i marzeń o tym, żeby możliwie jak najszybciej została przeprowadzona modernizacja bazy sportowej przy Drodze Dębińskiej. To tam, zgodnie z opracowywanym jeszcze projektem, ma powstać kameralny stadion gotowy do rozgrywania na nim meczów na najwyższych szczeblach ligowych w kraju.

fot. Klaudia Berda / Warta Poznań