Ze świata 26 marca 2020

Zuffa Boxing na poważnym zakręcie

O potencjalnym wejściu organizacji Ultimate Fighting Championship do świata boksu mówi się od długiego czasu.


Sam Dana White, szef amerykańskiego giganta już dawno nie krył, że jest to dla niego interesujący kierunek, a nowy twór organizacji jakim jest Zuffa Boxing będzie nie tylko konkurować na rynku pięściarskim, ale chce stworzyć zupełnie nową jakość, czyli działać na zasadach jakie panują w UFC. Dzięki takiemu podejściu planowane jest łatwiejsze zestawianie największych gwiazd boksu z sobą, co dziś zajmuje często kilka dobrych lat i znacznie utrudnia konfrontacje najlepszych z najlepszymi. Dana White, zapowiadał również, że chce skupić się na młodych, perspektywicznych bokserach.

Jeszcze pod koniec zeszłego roku wydawało się, że UFC jest coraz bliżej wielkiego otwarcia projektu Zuffa Boxing. Szef organizacji poinformował bowiem, że zatrudnił w firmie nowego człowieka, który będzie odpowiedzialny właśnie za boks. Niestety nie zdradził nazwiska tej osoby. Dodatkowo ruszyły prace nad przygotowaniem biurowej części UFC odpowiedzialnej za boks, o czym również powiedział Dana White.

– Mamy plan i chcemy go wdrożyć w listopadzie. W naszej siedzibie w Las Vegas przygotowujemy całe nowe skrzydło dla boksu. Trwają prace. Powstają biura. Liczę, że do października wszystko będzie gotowe. Ja jestem gotowy i podekscytowany. To najlepszy moment na wykonanie tego ruchu – stwierdził White.

Wygląda jednak na to, że projekt mocno wyhamował i to nie ze względu na pandemię koronawirusa. W rozmowie dla serwisu Yahoo Sport szef UFC powiedział jak dziś wygląda sytuacja z nową bokserską marką. – To dla mnie trudna sprawa, bo nie cierpię mówić źle o boksie, ale ten świat to bałagan i wszyscy o tym wiemy. Ten bałagan musi zostać posprzątany, pytanie tylko czy jest to możliwe? Mówiłem wam, że w październiku zorganizuję konferencję i ogłoszę wszystko, co chciałem zrobić w boksie. Gdy jednak wszedłem głębiej w tę sprawę i przyjrzałem się dokładnie temu jak boks działa również od strony biznesowej… Ten sport to bałagan. To nie tylko jednak bałagan, ale też duże kłopoty. Sam nie wiem, nie wiem czy można tam coś naprawić.

Wszystko wskazuje więc na to, że projekt Zuffa Boxing może zostać odłożony na półkę, bo jego realizacja rozbiła się o bokserską rzeczywistość. Warto przypomnieć, że niedawno Eddie Hearn, jeden z najbardziej znanych promotorów boksu zawodowego uprzedzał, że wejście do świata boksu może być dla UFC trudne: – Dana White od dawna mówi o wejściu do świata boksu, ale to będzie dla niego frustrujące, bo tu nie wystarczy zadzwonić do Canelo i powiedzieć mu: hej, będziesz walczył we wrześniu. Do zobaczenia.