Ze świata 4 listopada 2019

BeNeLiga jednak powstanie?

Koncepcja stworzenia ligi obejmującej najlepsze kluby piłkarskie z Belgii i Holandii posunęła się naprzód.


Jest to efekt wstępnych badań jakie przeprowadził Holenderski Związek Piłkarski (KNVB). Uznano, że BeNeLiga ma „potencjał”.

KNVB poinformował o wynikach pierwszego etapu badania przeprowadzonego przez Deloitte. Stało się tak po tym, jak pięć klubów z belgijskiej Pro League – AA Gent, Club Brugge, KRC Genk, RSC Anderlecht i Standard Liege – spotkało się tego lata z sześcioma holenderskimi zespołami Eredivisie – AFC Ajax, AZ Alkmaar, FC Utrecht, Feyenoord, PSV Eindhoven i Vitesse.

Na tym spotkaniu kluby zaakceptowały, że pierwszym krokiem powinno być przeprowadzenie studium wykonalności teoretycznej wartości BeNeLigi.

KNVB poinformowało w oświadczeniu, że wyniki pierwszej fazy potwierdzają, że BeNeLiga może mieć duży potencjał. To sprawiło, że inicjatorzy zdecydowali, że istnieje wystarczający powód, aby przejść do drugiej fazy studium wykonalności. Między innymi nacisk zostanie położony na format zawodów, jego wpływ na różne rozgrywki, a także analizę wpływu na kluby.

Eredivisie obejmuje obecnie 18 klubów, a Pro League składa się z 16 drużyn. KNVB dodaje: „Takie zawody wydają się być skutecznym sposobem na zmniejszenie dystansu do pięciu największych europejskich lig, zarówno pod względem finansowym, jak i sportowym”.

„Belgia i Holandia mają obecnie dwie ligi, które znajdują się w środkowej części europejskiej stawki, ale razem mogą stać się szóstymi rozgrywkami w Europie” – czytamy dalej w oświadczeniu.

Będziemy śledzić rozwój tego projektu.