Ze świata 26 sierpnia 2018

Kolejni chętni na mundial 2030

Maroko, Hiszpania i Portugalia przygotują pierwszą międzykontynentalną ofertę organizacji piłkarskich mistrzostw świata.

Afrykański kraj połączyć ma siły ze swoimi Iberyjskimi sąsiadami w sprawie utworzenia oferty organizacji Pucharu Świata w 2030 roku. Władze Maroka potwierdziły już jakiś czas temu, że złożą ofertę organizacji tego turnieju, po fiasku ich starań o prawo goszczenia mundialu cztery lata wcześniej. Z pomocą europejskich państw będzie zaś o to zdecydowanie łatwiej.

 
Dotychczas kraj ten startował w licytacjach FIFA aż pięciokrotnie. Sprawa złożenia wspólnej oferty ma wyjaśnić się w kilku najbliższych tygodniach, bowiem strony ustaliły, że powiadomią o swoich zamiarach piłkarską centralę, gdy dopną wszystkie wewnętrzne ustalenia.
 
Rywalizacja o prawo organizacji tego turnieju będzie spora – nieoficjalnie mówi się, że swoją ofertę złoży Anglia oraz trio Paragwaj, Argentyna i Urugwaj. 
 
Wcześniej spekulowano, że Maroko wystartuje u boku Algierii i Tunezji, jednak współpraca z Hiszpanią i Portugalią znacznie zwiększy szansę tej kandydatury.