Ze świata 30 maja 2014

Bilety z przeceny

Tuż przed rozpoczęciem mundialu bilety na część meczy można kupić znacznie taniej niż wynosi ich wartość nominalna. Czym spowodowany jest ten paradoks?

Zazwyczaj przed rozpoczęciem ważnej imprezy sportowej kibice chcący nabyć bilety muszą liczyć się ze znacznie większym wydatkiem niż podczas oficjalnej sprzedaży wejściówek. Odwrotnie jest w przypadku zbliżających się Mistrzostw Świata w piłce nożnej, które odbędą się w Brazylii.

W przypadku dużej części spotkań bilety dostępne w drugim obiegu za pośrednictwem serwisu Viagogo są o wiele tańsze niż ich wartość nominalna. Dla przykładu wejściówkę na mecz Grecji z Wybrzeżem Kości Słoniowej nabyć można już za niewiele ponad 15 dolarów. Stanowi to jedynie 11 procent pierwotnej ceny biletu.

Takie przykłady można mnożyć. Zdaniem ekspertów tak dziwna sytuacja spowodowana jest fatalnym stanem stadionów oraz brazylijskiej infrastruktury, która zniechęca do uczestniczenia w imprezie. Potwierdzeniem tej tezy może być fakt, że w miastach takich jak Sao Paulo czy Rio de Janeiro, które od lat gotowe są na napływ turystów ceny odsprzedawanych biletów są znacznie wyższe niż ich wartość nominalna.