Aktualności 24 marca 2021

Kibice Jagiellonii zbierają fundusze, żeby uczcić założycieli klubu. Pozostało około 40 tysięcy

Jagiellonia Białystok planuje uczcić pamięć założycieli. Przy Stadionie Miejskim w stolicy województwa podlaskiego ma powstać pomnik, na budowę którego klub zbiera fundusze.

42. Pułk Piechoty założył klub i wspierał całe miasto

Jagiellonia Białystok oficjalnie powstała w 1920 roku i w ubiegłym roku świętowała stulecie istnienia. Klub założono wówczas z inicjatywy 42 Pułku Piechoty im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego. Żołnierze 42. Pułku Piechoty angażowali się od początku nie tylko w życie klubu, ale także całego Białegostoku. Poprzez zbiórki funduszy wspierali bowiem mieszkańców miasta.

Inicjatywa kibiców

„Komitet Budowy pomnika 42 Pułku Piechoty im. gen. J. H. Dąbrowskiego i upamiętnienia jego zasług dla Białegostoku” powstał w 2019 roku z inicjatywy kibiców Jagiellonii. Celem przedsięwzięcia jest wybudowanie pomnika obok Stadionu Miejskiego, którego pułk jest patronem.

Postaciami, które będzie przedstawiać pomnik, będą Julian Buchcik (piłkarz, współzałożyciel Białostockiego Klubu Sportowego Jagiellonia oraz trener i kierownik drużyny; kapitan administracji Wojska Polskiego, kawaler Krzyża Zasługi, ofiara zbrodni katyńskiej) i Antoni Komendo-Borowski (białostoczanin, zawodnik Jagiellonii i Pogoni Lwów, reprezentant drużyny narodowej; uczestnik kampanii wrześniowej i walk pod Monte Cassino).

Wkład kibiców w upamiętnienie historii Jagiellonii

Przewidywany koszt budowy pomnika wynosi 210 tysięcy złotych. Do pełnej kwoty brakuje niespełna pięćdziesięciu tysięcy.

Budowę pomnika 42 Pułku Piechoty w całości sfinansujemy MY – Kibice i Sympatycy białostockiego Klubu. Będzie to nasz wkład w upamiętnienie historii Jagiellonii i wszystkich tych, którzy ją przez lata tworzyli – poinformowało Stowarzyszenie Kibiców Jagiellonii Białystok “Dzieci Białegostoku”.

Pieniądze na budowę pomnika można wpłacać za pośrednictwem strony internetowej Pomnik44PP.pl.

Fot. Jagiellonia Białystok