Aktualności 1 lutego 2021

Trzecioligowiec buduje skauting. Wszystko dzięki wolontariatowi

Słyszeliście o projekcie “Ty Też Masz Szansę”? Jeśli nie, warto nadrobić czas, gdyż to jedna z najciekawszych rzeczy, jaka funkcjonuje w polskiej piłce od kilku lat. Dzięki niej coraz więcej pasjonatów znajduje realną pracę, a kluby zaczynają tworzyć struktury skautingowe. Kolejnym przykładem Polonia Środa Wielkopolska.

To właśnie w tym klubie powstaje dział skautingu, którego szefem będzie Kamil Drzewiecki. Polonia Środa to obecnie wicelider drugiej grupy III ligi, ale także zespół, który ma spore ambicje. Celem w niedalekiej przyszłości jest awans do II ligi.

Jednocześnie klub bardzo mocno inwestuje w szkolenie młodzieży. Niedawno Roman Kołtoń na swoim kanale “Prawda Futbolu” opublikował materiał z akademii wielkopolskiego klubu. Prezes Rafał Ratajczak powiedział wówczas, że budżet samej akademii, dzięki dotacji urzędu gminy, a także pieniądzom od sponsorów i programu certyfikacji szkółek PZPN to kwota pomiędzy 700 a 800 tysięcy złotych.

“Ty Też Masz Szansę”

Drzewiecki to właśnie jeden ze skautów, którzy funkcjonowali w projekcie TTMSZ. Zresztą to nie jedyny taki przypadek, wszak Mateusz Sokołowski pracuje w akademii Polonii Warszawa, a Przypomnijmy, to pomysł Emila Kota, czyli obecnego dyrektora skautingu Wisły Płock.

Skauci-wolontariusze jeździli i jeżdżą po swoich województwach w poszukiwaniu największych talentów, którzy grają od III lub IV ligi w dół. Pół roku pracy skautów, później weryfikacja oraz wybór składów i dwukrotnie organizowane są test-mecze, w których wyselekcjonowani zawodnicy mogą pokazać się na oczach przyjeżdżających skautów.

Kilku zawodników, dzięki temu zdobyło kontrakty w profesjonalnych klubach. Przykładami niech będą Daniel Smuga, Krystian Ogrodowski, Dawid Rogalski czy Nataniel Wybraniec. Ten ostatni jesienią 2019 roku grał w IV lidze dla Piasta Żerniki we Wrocławiu. Później podpisał kontrakt z czeskim klubem Ekstraklasy Slezsky Opava, w którym udało mu się nawet zadebiutować!