Z kraju 22 lipca 2020

Ekstraklasa zwiększa wypłaty do klubów, Legia zyskuje najwięcej

31,3 mln zł za sezon 2019/20 otrzymała Legia Warszawa. Będzie to niemal dwukrotny wzrost wobec poprzedniego roku, kiedy to stołeczny klub za drugie miejsce w tabeli wzbogacił się o 15,89 mln zł.

Ekstraklasa SA wypłaci klubom najwyższą w historii kwotę 225 mln za sezon 2019/20. Stanowi to ponad 45% więcej wpływów dla klubów niż w ubiegłym roku. Aż 31,3 mln zł trafi na konto Mistrza Polski – Legii Warszawa. Znaczące środki, trafią również do pozostałych drużyn, które zakwalifikowały się do europejskich pucharów. Lech otrzyma 26,45 mln zł, a Piast Gliwie niemal 20,9 mln zł. Zdobywcy Pucharu Polski Ekstraklasa wypłaci dodatkowo 3,15 mln zł.

Już na początku sezonu cieszyliśmy się z poziomu umów z nadawcami i sponsorami oraz oczekiwanych wysokich wypłat dla klubów. Nie spodziewaliśmy się jednak, że w trakcie sezonu przyjdzie nam stoczyć prawdziwy bój w obronie tych budżetów. Rekordowe środki, które wypłacamy obecnie klubom, to swego rodzaju nagroda za ogromny wysiłek włożony we wznowienie i dokończenie rozgrywek po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Dziękuję też naszym parterom mediowym i sponsorom, którzy elastycznie podeszli do nas w tej niestandardowej sytuacji i w efekcie możemy dokonać na rzecz klubów pełnych wypłat w ekspresowym tempie – komentuje Marcin Animucki, prezes zarządu Ekstraklasy SA.

Wypłaty z Ekstraklasy SA na rzecz klubów za sezon 2019/20:

Nowe zasady podziału

Od sezonu 2019/2020 środki przekazywane klubom z Ekstraklasy z tytułu scentralizowanych praw mediowych i marketingowych dzielone są wg nowych zasad podziału.

44% wypłacanych środków, jest dystrybuowana między kluby solidarnie, po równo. Pozostałe są dzielone wg zasady: 20% za miejsce w rankingu historycznym, 18% za zajęte miejsce w tabeli na koniec sezonu, 14% dla czterech drużyn występujących w rozgrywkach UEFA, zaś 0,5% przypada klubom z dolnej ósemki z opłaty solidarnościowej. Dodatkowo, od poprzedniego sezonu wypłacane jest również wsparcie o wartości 1% do podziału dla drużyn, które spadają z Ekstraklasy do pierwszej ligi.

Warto wspomnieć również o tym, że w poprzednim sezonie Ekstraklasa zwiększyła też poziom środków na szkolenie młodych piłkarskich talentów do 17 mln zł rocznie (2,5% dzielonych środków), z czego ok. 5,6 mln zł jest dystrybuowane do klubów w ramach programu Pro Junior System.

Źródło: Ekstraklasa SA