Z kraju 7 listopada 2015

Legia z uniwersytetem

Legia Warszawa, wicemistrzowie piłkarskiej Ekstraklasy, rozpoczyna współpracę z Uniwersytetem Warszawskim. Na czym będzie polegać?


Termin zawarcia umowy nie był przypadkowy, gdyż zarówno na Krakowskim Przedmieściu, jak i przy Łazienkowskiej 3, trwają ostatnie przygotowania do obchodów jubileuszowego roku 2016, w którym Uniwersytet Warszawski świętować będzie 200. rocznicę utworzenia uczelni, a Legia Warszawa – 100. rocznicę powstania klubu.

– Mamy nadzieję, że podpisanie listu intencyjnego między naszymi instytucjami stanie się podstawą do szerszej współpracy w rozwijaniu sportu akademickiego na UW i kształtowaniu otoczenia sportowego – powiedział prof. dr hab. Alojzy Nowak, Prorektor Uniwersytetu Łódzkiego.

– Te dwie rocznice są okazją do tego, żeby wspólnie uczestniczyć w obchodach i na tej bazie budować współpracę między nami – dodał.

– Podjęcie oficjalnej współpracy z tak szanowaną instytucją jak Uniwersytet Warszawski jest dla Legii Warszawa ogromnym zaszczytem – powiedział prezes klubu, Bogusław Leśnodorski.

– Wsparcie środowiska akademickiego, zarówno profesorów i ekspertów naukowych, jak i studentów, jest dla nas bardzo ważne. Uniwersytet Warszawski i Legię Warszawa łączy wspólny moment rozwojowy – sukcesy odnoszone na poziomie krajowym chcielibyśmy przenieść na poziom europejski. Wielkim kapitałem obu naszych instytucji jest ogromne zaufanie ze strony mieszkańców Warszawy i Mazowsza oraz wsparcie, jakie otrzymujemy z ich strony każdego dnia.

– Mimo okolicznościowego charakteru nawiązanej współpracy, jej zakres będzie znacznie szerszy niż tylko wspólne świętowanie zbliżających się jubileuszy. Futbolowa Europa Zachodnia już dawno temu odkryła, jak wielkim wsparciem dla rozwoju klubu piłkarskiego może być uczelnia akademicka – zauważył dr Seweryn Dmowski, koordynator całego przedsięwzięcia oraz łącznik między obydwoma partnerami, pracujący jako adiunkt w Instytucie Nauk Politycznych UW oraz pełniący funkcję doradcy zarządu Legii Warszawa ds. komunikacji.

– Nie chodzi tu wyłącznie o skorzystanie z eksperckiej wiedzy uniwersyteckich badaczy, co zresztą w różnych obszarach już ma miejsce. Legia Warszawa sama w sobie jest niezwykle ciekawym przedmiotem badań, szczególnie w obszarze nauk społecznych i humanistycznych. Z drugiej strony jako lider w dziedzinie sportu może wnieść bardzo cenny wkład w proces dydaktyczny w postaci doświadczenia i wiedzy praktycznej. W najbliższych miesiącach planujemy uruchomienie wspólnych studiów podyplomowych, a przedstawiciele klubu na różne sposoby będą dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem ze studentami UW. Oczywiście chcemy także, aby bramy stadionu jeszcze szerzej otworzyły się na społeczność akademicką. Już w najbliższy weekend poinformujemy o naszej pierwszej wspólnej inicjatywie w tym zakresie – dodał.