Z kraju 18 czerwca 2013

Szersza PlusLiga

Po raz pierwszy w historii PLPS postanowiono zwiększyć liczbę drużyn występujących na najwyższym szczeblu siatkarskich rozgrywek w Polsce.

\"\"Przed zakończonym niedawno sezonem podjęto decyzję o zamknięciu PlusLigi. Taki krok wzbudził wiele kontrowersji. Z jednej strony pojawili się zwolennicy tego rozwiązania, którzy twierdzili, że łatwiej będzie znaleźć wieloletnich sponsorów. Po drugiej stronie barykady były osoby mówiące, że zamknięcie ligi będzie równoznaczne z jej zabetonowaniem i zespoły z niższych klas rozgrywkowych nie będą miały o co rywalizować.

Okazuje się, że obawy te nie mają przełożenia na rzeczywistość. Władze Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej podjęły bowiem decyzję o rozszerzeniu PLusLigi do dwunastu zespołów. Więc żaden z aktualnych członków ligi nie opuści, a dołączą do nich takie kluby jak TS BBTS Bielsko-Biała i RCS Czarni Radom. Oba zespoły posiadają bogate siatkarskie tradycje, a klub z Radomia był w 2000 roku jednym z założycieli rozgrywek pod auspicjami PLPS.

Z pewnością krok ten nie wszystkim się spodoba. Już teraz mówiono o tym, że zespoły z Częstochowy i Olsztyna znacznie odstają poziomem sportowym i budżetem od reszty ligi i gdyby nie ich zasługi dla polskiej siatkówki to pewnie liga zostałaby zmniejszona. Czy więc dodanie kolejnych klubów, które najpewniej nie będą potęgami nie zwiększy kłopotów finansowych zespołów z dołu tabeli?