Artykuły 8 marca 2021

TOP 50 Najbardziej Wpływowych Kobiet Polskiego Sportu

W tym roku debiutujemy z listą 50 Najbardziej Wpływowych Kobiet w Polskim Sporcie. Oczywiście data 8 marca nie jest tutaj przypadkowa, ponieważ to Międzynarodowy Dzień Kobiet. Wybierając najbardziej wpływowe kobiety w polskim sporcie cała redakcja chce im w ten sposób podziękować za tytaniczną pracę, którą wykonały w ostatnich latach, na rzecz polskiego sportu. 

TOP 50 Najbardziej Wpływowych Kobiet Polskiego Sportu

Najbardziej wpływowe kobiety polskiego sportu wygrywają, zarządzają i promują nasz kraj na arenie międzynarodowej. Część wyróżnionych w naszym plebiscycie nadal czynnie uprawia sport, a inne po zakończeniu karier zajęły się rozwojem w mediach i szeroko pojętym biznesie. Doceniliśmy również kobiety, które posiadają decyzyjność i zasiadają na wysokich stanowiskach w znaczących spółkach dla promocji i rozwoju sponsoringu sportowego. Nie zabrakło również wyróżnienia dla działaczek, czy kobiet piastujących funkcje polityczne.

Tak jak wspomnieliśmy 8 marca 2021 rok jest Międzynarodowym Dniem Kobiet, a zarazem naszym debiutem z rankingiem TOP 50 Najbardziej Wpływowych Kobiet Polskiego Sportu. Metodologia wyboru opierała się przede wszystkim na tym, jak laureatki w ostatnich latach wpływały na rozwój polskiego sportu. Pragniemy również z dumą poinformować, że plebiscyt ten stanie się już tradycją i co roku 8 marca redakcja portalu Sport Marketing będzie wybierała 50 Najbardziej Wpływowych Kobiet Polskiego Sportu. Będzie on wtedy podsumowaniem dokonań wszystkich Pań za rok poprzedni.

– Przede wszystkim chciałbym pogratulować wszystkim paniom, które znalazły się w rankingu TOP 50 Najbardziej Wpływowych Kobiet w Polskim Sporcie. Od dłuższego czasu w rozmowach redakcyjnych dyskutowaliśmy, aby stworzyć taki plebiscyt, ponieważ mamy nieodparte wrażenie, że kobiety w branży sportowej są niedocenione. A to błąd, ponieważ nasze rodaczki wygrywają, zarządzają i promują nasz kraj na arenie międzynarodowej. Na koniec wszystkim paniom, nie tylko tym wyróżnionym, chciałbym złożyć najserdeczniejsze życzenia  z okazji ich święta – komentuje Bartosz Burzyński, redaktor naczelny portalu Sport Marketing, pomysłodawca rankingu TOP 50 Najbardziej Wpływowych Kobiet w Polskim Sporcie.

50. Aldona Marciniak

Dziennikarka zajmująca się tematyką motoryzacyjną, ze szczególnym uwzględnieniem Formuły 1. Przed pandemią obecna niemal na wszystkich wyścigach F1. W styczniu 2021, poprowadziła wespół z Jerzym Mielewskim „Galę Mistrzów Sportu”. W 2019 roku, wraz z Cezarym Gutowskim napisała książkę „Niezniszczalny. Niesamowita historia Roberta Kubicy”.

49. Ewa Swoboda

Specjalistka od biegów sprinterskich. Halowa mistrzyni Europy w biegu na 60 metrów z 2019 roku w Glasgow, a także wicemistrzyni Europy z 2017 roku, na tym samym dystansie z Belgradu. Poza tym srebrna (Lille 2017) i brązowa (Bydgoszcz 2019) medalistka Superligi drużynowych mistrzostw Europy. Rekordzistka Polski w biegu na 60 metrów na hali (7,07), odznaczona medalem 100-lecia odzyskania Niepodległości w 2019 roku.

48. Kinga Kujawska

Prezenterka i ambasadorka ESL, czyli międzynarodowej ligi gier komputerowych. Kapituła dostrzega zmiany zachodzące w trendach na polskim i światowym rynku, a co za tym idzie – ma świadomość znaczenia esportu w dzisiejszych czasach.

47. Katarzyna Tomczuk

Od 2004 roku związana z Polsatem, najpierw jako kierownik ds. projektów specjalnych, a od 2012 roku jako dyrektor ds. projektów specjalnych i sponsoringu. Jej zakres obowiązków to sprzedaż sponsoringu, sprzedaż lokowania produktów i realizacja niestandardowych projektów reklamowych oferowanym klientom Polsat Media. W branży chwalona jest za swój profesjonalizm.

46. Joanna Sakowicz-Kostecka

Była tenisistka. Jej największe sukcesy to triumfy w turniejach rangi ITF w Warszawie (2001), Rabacie (2002) i Przerowie (2005), a także w deblu z Petrą Cetkovską w Tallinie (2002), w turnieju tej samej rangi. Po zakończeniu kariery wzięta komentatorka. Obecnie w Canal +, do niedawna w TVP Sport, a także Eurosporcie. W 2020 roku napisała pracę doktorską pt. „Psychologiczne aspekty rozwoju sportowego oraz status społeczny po zakończeniu kariery zawodniczej reprezentantów Polski w tenisie”.

45. Małgorzata Rokita

Ze sponsorem sportu firmą Procter&Gamble do której należy m.in. marka Head&Soulder związana od 1994 roku. Obecnie pełni funkcję dyrektora marki na Europę Wschodnią, wcześniej na Europę Północną. Przez trzy lata pracowała również w brukselskim oddziale firmy, będąc dyrektorem marketingu.

44. Monika Płaczkowska

Doktorantka UE Katowice, katedra – Badań nad Gospodarką Cyfrową. Zawodowo Monika Płaczkowska piastuje stanowisko General marketing and sponsorship manager firmy LVBET. Na początku ubiegłego roku została zaangażowana w bardziej strategiczne stanowisko firmy. Mimo dużego wyzwania, jakie zostało przed nią postawione – sprostała mu. Jej decyzje mają bezpośredni wpływ na rozwój marki nie tylko na polskim, ale również zagranicznym rynku. Monika Płaczkowska to jeden z największych ekspertów marketingu sportowego w Polsce.

43. Maja Włoszczowska

Najbardziej utytułowana polska kolarka górska. Jej największe sukcesy to dwa srebrne medale Igrzysk Olimpijskich (w Pekinie w 2008 roku i Rio de Janeiro w 2016 roku). Do tego zdobywczyni 10 medali na mistrzostwach świata w kolarstwie górskim, w tym jednego złotego. Także trzech medali na mistrzostwach świata w maratonie i siedmiu medali na mistrzostwach Europy w kolarstwie górskim, w tym dwóch złotych. Za wybitne osiągnięcia sportowe oraz promowanie Polski na arenie międzynarodowej odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Włoszczowska

42. Jagna Marczułajtis-Walczak

Była snowbordzistka. Otarła się o medal na Igrzyskach Olimpijskich w Salt Lake City w 2002 roku, gdzie w gigancie równoległym zajęła 4. miejsce. Trzy razy stawała również na podium zawodów Pucharu Świata – w slalomie równoległym dwukrotnie wygrywała (w 2004 roku w Bad Gastein i w 2006 roku w Nendaz) i raz była trzecia (w 2000 roku w San Candido). Po zakończeniu kariery zajęła się polityką.

41. Aida Bella

Była polska łyżwiarka szybka, specjalizująca się w short-tracku. Jej największym sukcesem był brązowy medal mistrzostw Europy w sztafecie kobiet w 2013 roku w Goeteborgu. Poza tym sześciokrotnie zdobywała mistrzostwo Polski oraz sześć razy biła rekord Polski. Po zakończeniu kariery pracowała jako specjalista ds. PR w GKS Katowice, a także komentator zawodów short-track w TVP Sport oraz Polsat Sport. Od pięciu lat związana z największym mecenasem polskiego sportu     Totalizatorem Sportowym jako rzecznik prasowy. Chwalona jest za budowanie pozytywnego wizerunku całej branży rozrywkowej, a nie tylko firmy, którą reprezentuje.

40. Luiza Złotowska

Była łyżwiarka szybka. Dwukrotna medalistka Igrzysk Olimpijskich (brąz w Vancuver w 2010 roku i srebro w Soczi w 2014 roku), a także mistrzostw Świata (brąz w Heerenveen w 2012 roku i srebro w Soczi w 2013 roku). Poza tym także multimedalistka mistrzostw Polski – ponad 70 razy na podium! Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2010 roku i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2014 roku. Od 2018 roku radna VIII kadencji Rady Miasta w Grodzisku Mazowieckim.

39. Sofia Ennaoui

Lekkoatletka specjalizująca się w biegach średnich i długich. Wicemistrzyni Europy 2018 z Berlina i halowa wicemistrzyni Europy 2019 z Glasgow w biegu na 1500 m. Poza tym triumfatorka DecaNations w Angers z 2017 roku i Athletics World Cup z 2018 roku w Londynie. Do tego trzykrotna halowa mistrzyni Polski. W październiku 2018 rozpoczęła służbę wojskową. Najpierw w 36. Dywizjonie Rakietowym Obrony Powietrznej w Mrzeżynie, a później w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych im. gen. Jakuba Jasińskiego we Wrocławiu.

38. Małgorzata Glinka-Mogentale

Przed laty wybitna siatkarka. Z reprezentacją Polski dwukrotnie zdobywała mistrzostwo Europy (2003, 2005). Utytułowana również na niwie klubowej – z Vakifbank Stambuł dwukrotnie wygrywała Ligę Mistrzów, z Metodo Infopuls Vicenza Volley Puchar CEV, zaś z Gruppo Murcia 2002 Puchar TOP Teams. Po zakończeniu kariery otworzyła fundację, która ma przekonywać dzieci i młodzież do sportu: – Ideą fundacji jest zaszczepienie w dzieciach sportu, żeby od najmłodszych lat wiedziały, że to nie tylko wysiłek, ale również przyjemność – przyznaje Glinka-Mogentale.

37. Monika Borzdyńska

Od 2016 roku związana z PGE Narodowym. Najpierw jako zastępca dyrektora ds. komunikacji i promocji, a później jako rzecznik prasowy oraz dyrektor ds. komunikacji, promocji i marketingu. Od lutego 2021 zaś jest członkiem zarządu spółki PL.2012+ będącej operatorem PGE Narodowego.

36. Joanna Jóźwik

Biegaczka średniodystansowa. Jej największe dotychczasowe sukcesy to brązowy medal mistrzostw Europy w 2014 roku w Zurychu oraz brązowy medal w halowych mistrzostwach Europy w Pradze w 2015 roku. Oba wywalczone na jej koronnym dystansie 800 metrów. Poza tym pięciokrotnie triumfowała na mistrzostwach Polski na stadionie. Jest twarzą marki Nike Running, produkującej sprzęt dla biegaczy. Wśród przedstawicieli firm, które z nią współpracowały, doceniana jest za jakość współpracy na linii marka-sportowiec.

35. Edyta Zębala

W TAURON od 2003 roku. Zaczynała od stanowiska specjalisty ds. promocji, by w przeciągu 15 lat stać się kierownikiem zespołu promocji. W polskim przedsiębiorstwie grupującym spółki z branży energetycznej odpowiada za wdrażanie strategii promocyjno-sponsoringowej grupy, realizację projektów sponsoringowych, koordynację wydarzeń promocyjnych oraz współpracę z agencjami badawczymi. Praca przez wiele lat w jednej firmie zaowocowała zebraniem olbrzymiego doświadczenia, które teraz procentują w jej osobistym rozwoju jak i w działaniach operacyjnych całej Spółki.

34. Joanna Skrzydlewska

Wiceprezydent Łodzi, bardzo związana także z łódzkim sportem. Była honorowym prezesem KŻ Orzeł Łódź (właścicielem tego klubu jest jej ojciec, Witold), a także członkiem zarządu Widzewa Łódź. Z kolei będąc posłem V kadencji Parlamentu z ramienia Platformy Obywatelskiej, zasiadała m.in. w Komisji Kultury Fizycznej i Sportu.

33. Aleksandra Marmuszewska

Niezwykle zaangażowana w reaktywację żużla w Lublinie. Prezes Speed Car Motor Lublin i wiceprezes Speedway Lublin, który w 2018 roku, po 23 latach przerwy, wywalczył awans do żużlowej Ekstraligi. Miłość do dyscypliny i wysokie kompetencje biznesowe sprawiły, że Marmuszewska nazywana jest matką sukcesu lubelskiego żużla.

32. Marta Daniewska

Człowiek-orkiestra, zatrudniona w ostatnim czasie zarówno w piłkarskim Motorze Lublin, jak w klubie piłki ręcznej kobiet, MKS Lublin. Jak z powodzeniem udaje jej się łączyć obie funkcje? W Motorze od jesieni, początkowo jako pełniąca obowiązki prezesa, porządkując sprawy organizacyjne. Teraz już w pełni zajmuje to stanowisko. Z kolei w zespole MKS od lat odpowiada za kwestie marketingu, promocji i organizacji wydarzeń.

31. Ilona Termińska

Prezes Apatora Toruń, któremu od 2016 roku stara się przywrócić dawny blask. Za jej rządów „Toruńskie Anioły” zdobyły co prawda srebrny medal mistrzostw Polski – pierwszy od 2013 roku – ale zaznały również goryczy spadku w 2019 roku. W sezonie 2020 wróciły jednak w wielkim stylu do Ekstraligi i mają nadzieję, że podobna historia więcej się nie powtórzy. Pani Ilona to wielka fanka żużla, ale w kwestach sportowych zdaje się na managera, Tomasza Bajerskiego. Sama zaś skupia się na sprawach organizacyjnych, budżetowych i marketingowych.

30. Dagmara Gerasimuk

Była biatlonistka, której największym sukcesem był srebrny medal mistrzostw Polski w biatlonie w sztafecie. Po zakończeniu kariery zajęła się pracą naukową oraz rolą działacza. Skończyła AWF w Katowicach, a jako doktor nauk o sporcie pracuje Zakładzie Teorii Sportu, Żywienia i Suplementacji na tej samej uczelni. Była sekretarzem (2006-2014), a później prezesem Polskiego Związku Biathlonu (w latach 2014-2020). W tym samym czasie została członkiem komitetu do spraw rozwoju dyscypliny w Międzynarodowej Unii Biathlonu (IBU). W 2020 roku wygrała konkurs na dyrektora rozwoju IBU, przez co zrezygnowała z pracy w ojczystym związku. Po odejściu z rządu Witolda Bańki, była również kandydatką na ministra sportu, ale nie zdecydowała się skorzystać z tej propozycji.

29. Daria Abramowicz

Psycholog sportu, najbardziej znana ze współpracy z Igą Świątek. Absolwentka SWSP Uniwersytetu Humanistycznospołecznego w Warszawie, kierunek psychologia ze specjalnością psychologia społeczna. Pracę ze sportowcami ułatwia jej fakt, że sama przed laty uprawiała żeglarstwo regatowe, przez 10 lat pracowała również jako trener. Sama o sobie mówi: pomagam osiągnąć mistrzostwo w sporcie i w życiu, sport widzę inaczej.

28. Monika Pyrek

Była lekkoatletka, specjalizująca się w skoku o tyczce. Trzykrotna medalistka Mistrzostw Europy (srebro w 2006 roku w Goeteborgu oraz brąz w halowych czempionatach w Wiedniu w 2002 roku i Madrycie w 2005 roku), a także czterokrotna medalistka mistrzostw Świata (Helsinki, Berlin, Edmonton i Walencja). Na Igrzyskach Olimpijskich startowała czterokrotnie (2000, 2004, 2008 i 2012), ale nie była w stanie wywalczyć żadnego medalu. Po zakończeniu kariery pracowała jako prezenterka Radia Szczecin, a także założyła fundację, mającą przyciągnąć najmłodszych do sportu.

27. Magdalena Kopka-Wojciechowska

Członkini zarządu Totalizatora Sportowego, odpowiedzialna za sprzedaż, produkty i marketing. Wcześniej związana również Bankiem Zachodnim WBK S.A., w którym była menedżerem ds. strategii marki i badań marketingowych oraz Polska Press, w którym pełniła funkcję dyrektora biura reklamy w oddziale Śląsk. Kopka-Wojciechowska na Polish Gaming Aces 2020 organizowanym przez portal Interplay została wyróżniona jako Najbardziej Zaangażowana Kobieta Roku w branży hazardowej. Co więcej w styczniu zajęła również wysokie 6. miejsce w TOP 50 najbardziej wpływowych osób w polskim hazardzie.

26. Sylwia Chada

Od września 2020 General Manager of Global Business Solutions na Polskę oraz region Europy Centralnej i Wschodniej TikToka. Chiński serwis społecznościowy, który niedawno otworzył swój oddział nad Wisłą, będzie jednym ze sponsorów EURO 2021. Już wkrótce na TikToku powstanie specjalny serwis w którym prezentowane będą ekskluzywne materiały związane z ME.

25. Aleksandra Kalinowska

W banku PKO BP odpowiadająca za projekt sponsorski Ekstraklasa. Przygotowywała m.in. finansowe Q&A z piłkarzami Legii Warszawa, a także nadzorowała projekt „Kanapa Kibica”, dla posiadaczy karnetów oraz kart debetowych Ekstraklasy. Za wszystkimi jej działaniami podąża pasja i profesjonalizm, co w oczach kapituły rankingu zostało jak najbardziej docenione.

24. Agnieszka Prachniak

Dyrektor Biura Sekretarza Generalnego oraz Działu Marketingu i Sponsoringu w PZPN to odpowiedzialne role. Agnieszka Prachniak zajmuje się przede wszystkim strategią marketingową, a także jest odpowiedzialna za obsługę najważniejszych osób – VIP-ów – podczas meczów reprezentacji Polski. W związku pracuje już ponad 11 lat, co oznacza, że jej kompetencje doceniało poprzednie rozdanie, jak i obecne najważniejszych osób polskiej piłki.

23. Agnieszka Syczewska

Dzisiaj wiceprezes i dyrektor zarządzająca w Jagiellonii Białystok. Według wielu numer dwa w klubie z Podlasia, tuż za Cezarym Kuleszą, a na pewno kluczowa osoba w dziale administracji i zarządzania klubem. Mało kto jednak wie, że 12 lat temu pracę w klubie rozpoczynała w roli… rzecznika prasowego. Wszystko zaledwie rok po ukończeniu prawa na Uniwersytecie w Białymstoku. Jedna z najbardziej charyzmatycznych kobiet polskiej piłki

22. Martyna Pajączek

Na początku roku skończyła pracę w roli prezesa Widzewa Łódź. Wcześniej jednak podobną funkcję pełniła w Miedzi Legnica. W międzyczasie także członek zarządu PZPN. Nie ma wątpliwości, że chętnych klubów na jej kompetencje nie powinno zabraknąć. Dlaczego? Z nią przy sterach Miedź awansowała do Ekstraklasy, a Widzew do I ligi. Swoją pracą obala krzywdzące stereotypy mówiące o tym, że kobiety nie znają się na piłce.

21. Danuta Witkowska

Zbudowanie firmy oraz klubu od podstaw to wielka sztuka. LKS Nieciecza przez kilkadziesiąt lat swojej historii był kompletnie nieznanym nikomu zespołem ludowym. Dzisiaj każdy wie, gdzie leży Nieciecza i z czego słynie. Gdy widzisz kostkę brukową firmy Bruk-Bet, myślisz piłka nożna. Danuta Witkowska miała i ma w tym swój ogromny udział, a wprowadzenie do Ekstraklasy – być może za moment po raz drugi – to ogromne osiągnięcia!

20. Katarzyna Kiedrzynek

Wiele lat spędzonych w PSG, a obecnie VFL Wolfsburg. Ogromny wkład w popularyzacje kobiecej piłki nożnej w mediach. Dzisiaj prawdopodobnie najpopularniejsza piłkarka w Polsce. To właśnie ona jest zapraszana do wielu programów, głośno mówi o problemach kobiecej piłki nożnej i można powiedzieć, że jest podwójnym jej ambasadorem.

19. Ewa Pajor

Pierwsza w historii piłkarka, która trafiła na okładkę tygodnika “Piłka Nożna”. Na dzisiaj numer jeden reprezentacji i czołowa piłkarka w Europie. W grudniowym rankingu The Guardiana za rok 2020 zajęła 27. miejsce na świecie, choć jak napisali dziennikarze angielskiego dziennika, byłaby znacznie wyżej, ale na przeszkodzie stanęła kontuzja. Warto nadmienić, że rok wcześniej była dziewięć pozycji niżej, więc jest szansa na coraz wyższe lokaty w przyszłości.

18. Katarzyna Ruda

Menedżer marketingu w Nike, a wcześniej absolwentka Uniwersytetu Illinois. Niedawno wyróżniona przez amerykańskiego Forbesa w rankingu “30 under 30”. Tym samym znalazła się w gronie osób, które przed 30. rokiem życia osiągnęły sukces i mają szansę na wielki rozwój. Karierę zawodową rozpoczynała jako… sprzedawca w jednym ze sklepów Nike w Chicago.

17. Katarzyna Ziobro

Koszykarsko-piłkarska Ślęza Wrocław to klub, który coraz mocniej się rozwija. Koszykarki reprezentują Polskę na arenie międzynarodowej, piłkarze są dopiero na czwartym poziomie rozgrywkowym, ale na wrocławskich Kłokoczycach mocno stawiają na swoją akademię. Rozwój klubu to duża zasługa prezes Katarzyny Ziobro. Za jej obecności powstał balon nad pełnowymiarowym boiskiem, a w niedalekiej przyszłości także hala i szkoła!

16. Iga Bielawski

Od niecałych dwóch lat pracuje dla polskiego oddziału New Balance. Najpierw w roli Digital Marketing Manager, a po chwili zmieniła funkcję na dyrektora marketingu amerykańskiej firmy w Polsce. To m.in. za jej sprawą marka coraz prężniej rozwija współpracę z polskimi lekkoatletami. NB Team Elite funkcjonuje już od 2018 roku, a Bielawski cały czas poszerza grono najlepszych polskich sportowców, którzy należą do tej grupy.

15. Katarzyna Cichocka

Jedna z najważniejszych osób w kontekście kontaktów Nike z rynkiem piłkarskim w Polsce. Wszystkie reklamy, pozyskiwanie piłkarzy czy klubów to właśnie zadania dla osoby na tym stanowisku. Ile znaczy firma Nike na rynku polskim i światowym chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć. W końcu najważniejsza i najpopularniejsza drużyna w Polsce gra w koszulkach tej firmy. Mowa o reprezentacji w piłce nożnej!

14. Anna Lutek

W branży energetycznej obecna od wielu lat. W 2020 trafiła do Enei, gdzie odpowiada za departament PR i komunikacji, w którym jest dyrektorem. Enea od wielu lat jest jednym z mecenasów polskiego sportu. Wiele klubów, w różnych dyscyplinach, występowało z dodatkiem firmy energetycznej w pierwszym członie nazwy. Jednak, gdyby wymienić wszystkie przedsięwzięcia spółki w sporcie, nie starczyłoby tutaj miejsca.

13. Karolina Hytrek-Prosiecka

Była dziennikarka kanałów TVN, była także szefową komunikacji Ekstraklasy. Trener piłki nożnej, do tego wiceprezes Warsaw Mets klubu futbolu amerykańskiego, a także szefowa medialnej grupy roboczej przy komisji sportu kobiet PKOL. Można by jeszcze wymieniać funkcje pełnione przez Karolinę Hytrek-Prosiecką, ale najkrócej mówiąc, cały czas jest obecna w sporcie. Różne dyscypliny, różne role, ale od wielu lat jest wpływową i ważną osobą dla polskiego sportu.

12. Agnieszka Radwańska

Dzisiaj cała Polska zachwyca się Igą Świątek, ale jeszcze kilka lat temu zdecydowanym numerem jeden tenisa w naszym kraju była Agnieszka Radwańska. Zresztą to nazwisko otwiera wiele drzwi w świecie tenisa, pod każdą szerokością i długością geograficzną. Trudno się dziwić, skoro była w finale Wielkiego Szlema, czy wiceliderką rankingu WTA oraz pierwszą Polką, która zarobiła ponad milion dolarów na kortach tenisowych. Po karierze wydała, razem z Arturem Rolakiem, książkę “Jestem Isia. Rozmowa z Agnieszką Radwańską”. Ponadto ambasadorka dobrej woli organizacji UNICEF

11. Danuta Dmowska-Andrzejuk

Ostatni minister sportu, do momentu, w którym przestało istnieć odrębne ministerstwo. Po odwołaniu z urzędu powołana na pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do spraw utworzenia Narodowego Centrum Sportu. Wcześniej miała za sobą bogatą w sukcesy karierę w szermierce. Występując jako szpadzistka zdobyła mistrzostwo świata i Europy. W CV może także sobie wpisać służbę wojskową.

10. Małgorzata Lubczyńska

Firma Blachy Pruszyński to od wielu lat spółka, która mocno wspiera polski sport. Pani Małgorzata jako dyrektor marketingu odgrywa w tym wszystkim dużą rolę widząc właśnie sport jako okazję do promocji marki. Zaangażowana przede wszystkim w siatkówkę, gdzie pełni rolę kierowniczą w marketingu PZPS.

9. Anna Krupka

Można powiedzieć, następczyni Danuty Dmowskiej. Oczywiście nie 1:1, bo sport stracił swoje odrębne ministerstwo. Anna Krupka jest sekretarzem stanu ds. sportu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Czyni to z niej jedną z najważniejszych osób odpowiedzialnych za polski sport.

8. Katarzyna Kieli

Katarzyna Kieli przez dwadzieścia lat była członkiem zarządu Discovery Polska, czyli od początku istnienia spółki. W tym czasie pełniła wiele funkcji w międzynarodowych strukturach medialnego koncernu, m.in. była wiceprezesem wykonawczym, prezesem, czy dyrektorem zarządzającym w regionie CEEMEA. Oczywiście na tym nie poprzestała, ponieważ obecnie zarządza potentatem medialnym w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka). Bez wątpienia można więc powiedzieć, że mowa o osobie bardzo wpływowej, ponieważ na antenach Eurosportu można oglądać niemal wszystkie pozapiłkarskie dyscypliny sportu, które mają szerokie odbicie w świecie. Tenis, pływanie, lekkoatletyka, sporty zimowe czy kolarstwo.

7. Justyna Kowalczyk-Tekieli

Mistrzostwo olimpijskie, mistrzostwa świata, kryształowe kule za puchary świata. Sukcesy długo można byłoby wymieniać. Kariera już za najsłynniejszą biegaczką narciarską w Polsce, ale dzisiaj występuje w roli trenerki. Co ciekawe wspiera nie tylko reprezentantki Polski, ale także innych państw, jak choćby Łotyszkę Patricije Eiduke. Kilka dni temu minęło 11 lat od jej złota w Vancouver, które było szeroko wspominane. To znak, że Justyna Kowalczyk to nadal osoba niezwykle pamiętana w pamięci polskich kibiców. Warto nadmienić również, że Justyna Kowalczyk to nie tylko sportowiec, ale także wykształcona kobieta. Od wielu lat posiada bowiem tytuł doktorski, uzyskany na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Jej postawa na każdym możliwym polu jest godna naśladowania przez sportowców młodego pokolenia.

6. Anita Włodarczyk

W rzucie młotem zdobyła wszystko. Dwukrotne mistrzostwo olimpijskie, kilka złotych krążków europejskich i światowych czempionatów, nie wspominając o dziesiątkach wygranych mityngów, a także wielokrotnie bitym rekordzie świata. O popularności może świadczyć fakt, że była zaproszona choćby do programu Kuby Wojewódzkiego. W ostatnim tygodniu doczekała się także… lalki ze swoją podobizną i wykonywaną profesją: – Sportsmenka znalazła się w zaszczytnym gronie najbardziej inspirujących kobiet świata, na cześć których Barbie stworzyło specjalną Barbie Shero – informowały media.

5. Edyta Sadowska

Gdy Canal+ kupuje prawa do transmisji dowolnej ligi czy całego sportu, to właśnie ona stoi za wszelkimi ruchami jednej z największych sportowych telewizji w kraju. Odpowiedzialna rola, gdyż tak naprawdę posiadane prawa są podstawą hierarchii dla telewizji sportowych. Posiadanie produktu premium definiuje pozycje telewizji, a ta, m.in. za sprawą prezes Edyty Sadowskiej jest nadal wysoka. Canal+ w ostatnim czasie poczyniło wiele odważnych decyzji biznesowych (tj. kupno praw do żużlowej Ekstraligi), co bezpośrednio przekłada się na rozwój polskiego sportu.

4. Ewa Chodakowska

W czasach, gdy szczepionki są popularne, można powiedzieć, że ona była pierwsza ze swoim antidotum. Chodakowska zaszczepiła w setkach tysięcy, a może i milionach Polek i Polaków miłość do aktywności sportowej. Wiele specjalnych programów treningowych pomogło ludziom w całym kraju. Treningi, diety, zmiana stylu życia to spora zasługa Chodakowskiej, która odcisnęła piętno na sporej części kraju. Chodakowska wpłynęła na postawy życiowe setek tysięcy Polaków.

3. Joanna Jędrzejczyk

Jedna z najbardziej pozytywnie odbieranych kobiet w polskim sporcie. To jednak następstwo całej działalności Jędrzejczyk, która jest wizytówką kobiecego MMA i wszelkich sztuk walki w Polsce. Jędrzejczyk korzysta całymi garściami ze swojej popularności. Jako jedna z nielicznych polskich sportsmanek potrafiła zbudować swój wizerunek poza granicami naszego kraju i ciągle poszerza kręgi swoich fanów, promując przy tym polski sport. Joanna Jędrzejczyk swoim charakterem potrafiła przyciągnąć również wiele światowych marek, które chcą wykorzystywać jej wizerunek do promocji swoich towarów i usług.

2. Iga Świątek

Była bardzo blisko, ale na pierwsze miejsce musi jeszcze chwilę poczekać. Wygrany French Open w ubiegłym roku otworzył mnóstwo drzwi. Już dzisiaj Iga Świątek należy do światowego topu tenisistek – 15. miejsce – ale apetyty kibiców i jej samej rosną z każdym kolejnym zwycięstwem. Dzisiaj Świątek to nie tylko bardzo dobrze zapowiadająca się gwiazda tenisa i popularna sportsmenka, ale także atrakcyjna osoba do podpisywania umów sponsorskich. Światowe marki same zgłaszają się z propozycjami, czego efektem niedawny kontrakt z Rolexem, który wybiera tylko najlepszych. Poza tym 19-latka współpracuje z takimi potentatami jak Asics, Red Bull, Lexus, PZU, czy Xiaomi. Z kolei w ostatnim czasie Świątek podjęła ważną i dobrze odebraną decyzje o rezygnacji stypendium od PFN i przeznaczenia go dla rozwijających się sportowców. Siłą naszej tenisistki jest również fakt, że w świetny i naturalny sposób potrafi publicznie przemawiać. Ostatnie sukcesy Świątek wpłynęły pozytywnie na zainteresowanie tenisem wśród młodych osób i ich rodziców w Polsce, zachęcając ich przy tym do walki o sportowe marzenia.

1. Anna Lewandowska

Bez niespodzianki, wygrywa Anna Lewandowska. Najpierw sama osiągała spore sukcesy w karate, a później zmieniła formę działalności. Dzisiaj lista jej biznesów jest niezwykle długa. Największe osiągnięcia? Wpływ na społeczeństwo. Podobnie jak Chodakowska zaktywizowała ludzi do uprawiania sportu. Jeszcze większą rolę przywiązuje do zdrowego odżywiania. Marki produkujące fit-żywność to jedno, ale dużą rolę odegrała w diecie Roberta Lewandowskiego i wielu innych reprezentantów Polski w piłce nożnej. To musiało się skończyć zwycięstwem! Synergia w związku z napastnikiem reprezentacji Polski jest wręcz niesamowita i czyni ich to najbardziej popularną parą sportowców z Polski znaną na całym świecie.