Aktualności 5 lipca 2024

Koszulka meczowa Lecha na nowy sezon – sporo nostalgii

Koszulka meczowa Lecha Poznań na sezon 2024/2025 ma być okazją dla kibiców do wielu pięknych wspomnień. Kolejorz zebrał na niej elementy z trykotów ze złotej dekady klubu, czyli lat 80.

Co było inspiracją?

Lech Poznań ma już ponad stuletnią historię. Rozpoczął rywalizację w najwyższej klasie rozgrywkowej w 1948 roku, bardzo szybko zajmował miejsca na podium, ale pierwsze trofea zdobył na początku lat 80. I właśnie cztery koszulki z tej dekady, swoistego pasma sukcesów Niebiesko-Białych, stanowiły dla Dawida Szłapki inspirację przy projektowaniu trykotów na sezon 2024/2025.

Wspomnienia ze złotej dekady

Tamtą serię sukcesów zapoczątkował triumf w Pucharze Polski w 1982 roku. Zanim Lech znalazł się w finale, pokonał w pełnym dramaturgii meczu, po serii rzutów karnych, Widzewa Łódź, a bramkarz Piotr Mowlik obronił rzut karny wykonywany przez Zbigniewa Bońka. Z uwagi na stan wojenny finał, który pierwotnie miał zostać rozegrany w Warszawie, przeniesiono do Wrocławia. Drużyna prowadzona przez Wojciecha Łazarka pokonała Pogoń Szczecin 1:0, a zwycięskiego gola strzelił legendarny lechita – Mirosław Okoński, gracz wszech czasów poznańskiej drużyny.

Szachownica i paski – inspiracje sprzed lat

Sezon 1981/1982 został zapamiętany dzięki niebieskim koszulkom, które na barkach miały charakterystyczną szachownicę. Tamten element będzie widoczny na nowym trykocie w nadchodzącym sezonie. Inspirację czerpano też z rozgrywek 1983/1984 oraz 1987/1988. Wykorzystano bowiem obecne wówczas na strojach paski – w jednej wersji były one nieco szersze, a w drugiej węższe.

Pierwszy ze wspomnianych sezonów jest wciąż w pamięci wielu kibiców Kolejorza z racji dubletu, czyli zdobycia mistrzostwa i Pucharu Polski. W lidze Lech przypieczętował tytuł po remisie w ostatniej kolejce przy Bułgarskiej z Pogonią Szczecin 1:1, natomiast w finale krajowego pucharu KKS, grając przy Łazienkowskiej w Warszawie, zmiażdżył Wisłę Kraków 3:0. Koszulkę z tamtego meczu można nadal kupić w ramach kolekcji retro.

Pamiątka od Liverpoolu

Koszulka z Pucharu Polski z 1988 roku wiąże się z tym, że stroje, w których lechici w finale wybiegli na boisko na stadionie Widzewa Łódź, zostały podarowane kilka lat wcześniej przez słynny Liverpool, rywala poznaniaków w Pucharze Europy Mistrzów Krajowych. Specjalnie na finał z Legią Warszawa (1:1) wygrany po rzutach karnych zostały wyciągnięte z klubowego magazynu.

Charakterystyczna fala

Czwarty i ostatni element to z kolei fala, która również teraz powraca na koszulki. Rzucała się w oczy na strojach z przełomu lat 80. i 90. Koszulka z tamtego okresu, należąca do Marka Rzepki, znajduje się w muzeum Lecha. Ten zawodnik wybiegł w niej na boisko w meczu o Superpuchar przeciwko Legii Warszawa (3:1) na stadionie w Bydgoszczy. O to trofeum lechici mogli zagrać, ponieważ zdobyli mistrzostwo w 1990 roku. Tytuł stał się faktem w ostatniej kolejce dzięki remisowi 1:1 przy Łazienkowskiej z Legią.

Szachownica, paski i fala to elementy, które wyróżniają koszulkę przygotowaną na sezon 2024/2025. Dla kibiców, którzy pamiętają złotą dekadę, będzie to okazja do wspomnień chwalebnej przeszłości, a dla tych młodszych to okazja do podróży w przeszłość. Trykot reklamuje poznański aktor Teatru Nowego Michał Grudziński, młodszej widowni znany przede wszystkim z serialu Rodzinka.pl. Warto dodać, że drugą koszulkę (wyjazdową) kibice zobaczą podczas sparingu z FK Teplice w następną sobotę.

Razem dbamy o środowisko

W trosce o kwestie ekologiczne koszulki zostały wyprodukowane z materiałów przyjaznych środowisku (tkaniny ECO są produkowane w 100 proc. z poliestru pochodzącego z recyklingu PET i posiadają certyfikat Global Recycled Standard). Ambicją klubu jest bowiem angażowanie się w eko-zrównoważoną produkcję, co generuje podwójną korzyść dla środowiska: produkcja wymaga mniej wody i mniej energii, a przede wszystkim daje drugie życie odpadom materiałów PET, które w przeciwnym razie zostałyby wyrzucone. Warto zaznaczyć, że na każdą wyprodukowaną koszulkę z Eco-Fabric poddaje się recyklingowi około 13 półlitrowych plastikowych butelek. A to wszystko z myślą o przyszłości planety.

Klub podaje, że koszulki mają M Performance System, który ułatwia odprowadzanie nadmiaru ciepła i wilgoci, a także zapewnia dobrą oddychalność. Z kolei tył wykonany jest w całości z udoskonalonego micromesh’u, który zapewnia lepszą przewiewność w najbardziej kluczowych miejscach i efektywnie odprowadza pot.

Gdzie kupić?

Nowe koszulki meczowe kosztują 349,90 złotych, natomiast wersja dziecięca 299,90 zł. Można je już kupić w sklepie internetowym >>, a także stacjonarnie w Stacji Kolejorz Stadion oraz w pozostałych punktach znajdujących się na terenie Poznania.

fot. Lech Poznań