Aktualności 7 czerwca 2024

Polska gospodarzem kolejnej dużej sportowej imprezy

autor: Jakub J
Ministerstwo Sportu i Turystyki poinformowało, że Polska będzie gospodarzem mistrzostw świata w żeglarstwie w 2027 roku. Będzie to jak dotychczas największa impreza w tej dyscyplinie sportu, która odbędzie się w naszym kraju.

Mistrzostwa świata w żeglarstwie klas olimpijskich będą podzielone na dwie tury. Pierwsza część odbędzie się w 2026 roku w Hiszpanii, w Walencji, natomiast druga w Gdyni rok później.

W “hiszpańskiej” części regat żeglarze będą rywalizować w konkurencjach jednoosobowych – iQFoil, Formula Kite, ILCA 6, ILCA 7. W Trójmieście wyścigi na wodzie rozpoczną się w zespołach dwuosobowych – 49er, 49erFX, Nacra 17, 470. Ponadto w gronie 700 zawodników, którzy zameldują się na starcie zawodów, znajdą się żeglarze z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.

Prezentowane przez nas argumenty były bardzo mocne i przekonujące. W pokonanym polu zostawiliśmy 12 bardzo mocnych kandydatur, co świadczy o naszym potencjale i skali zaufania, jakie mają do nas władze światowego żeglarstwa. Do Polski, oprócz żeglarzy, zespołów wspomagających, kibiców i turystów, przyjedzie liczne grono dziennikarzy z całego świata. Jestem pewien, że te mistrzostwa będą kolejnym kołem zamachowym dla rozwoju Polski i naszego żeglarstwa – powiedział o organizacji mistrzostw w Polsce Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

fot. Ministerstwo Sportu i Turystyki (X)