Aktualności 23 maja 2024

Jack Sparrow kontra Jan Paweł II w lidze peruwiańskiej

W piątek w peruwiańskiej lidze zmierzą się drużyny, które mają nietypowe herby. Mowa o starciu ekipy Pirata FC z Juan Pablo College II. Filmowe i religijne akcenty zasługują na uwagę fanów z innych zakątków świata.

Prośba o wstawiennictwo papieża

Juan Pablo College II to klub założony z inicjatywy Stowarzyszenia Kulturowo-Sportowego Jana Pawła II w prowincji Chiclayo. Co istotne, papież jest nie tylko w nazwie drużyny, jego wizerunek bowiem został wyeksponowany również w herbie. W listopadzie 2023 roku, przed rozpoczęciem meczu decydującego o awansie do II ligi, w mediach społecznościowych klubu pojawił się wpis, w którym proszono Jana Pawła II o wstawiennictwo.

Jesteśmy w przededniu najważniejszego wydarzenia i zawierzamy się naszemu patronowi, Janowi Pawłowi II oraz jego wierze i błogosławieństwu na ten mecz” – pisało Juan Pablo College II w mediach społecznościowych. Teraz drużyna “papieska” będzie rywalizować z inną, osobliwą ekipą.

Jak herb musiał być zmieniany

Pirata Fútbol Club to peruwiański klub piłkarski z siedzibą w dystrykcie José Leonardo Ortiz, w prowincji Chiclayo, w północnym Peru. Powstał 15 listopada 2015 roku. Został Pirata FC, ponieważ firma jego prezesa to Molinos El Pirata. Klub umieścił w swoim herbie portret Jacka Sparrowa, bohatera serii filmów “Piraci z Karaibów” bez zgody Walt Disney Pictures. “Piracka” drużyna przed sześciu laty zdobyła Puchar Peru. Dzięki temu, jak podaje pasjonat egzotycznych lig, ten zespół awansował bezpośrednio z trzeciej ligi regionalnej do peruwiańskiej ekstraklasy. Kwestia praw autorskich zmuszała klub już niejednokrotnie do zmiany herbu:

Możemy zobaczyć jeszcze jedną wersję herbu tego “pirackiego” klubu:

fot. Juan Pablo II College Chongoyape FC Polska (Facebook)