Aktualności 22 lutego 2024

40 lat polskiego triathlonu. “Jesteśmy tam, gdzie wszystko się zaczęło”

W tym roku mija 40 lat od pierwszych zawodów triathlonowych w naszym kraju. Organizatorzy Enea IRONMAN 70.3 Poznań planują w związku z tym liczne atrakcje dla społeczności triathlonowej. Powstało też wyjątkowe wideo z archiwalnymi materiałami i wypowiedziami pionierów polskiego triathlonu.

Jesteśmy tam, gdzie wszystko się zaczęło. 14 lipca 1984 roku ponad stu śmiałków wskoczyło do Jeziora Kierskiego, by rozpocząć rywalizację w pierwszych zawodach triathlonowych w Polsce. 40 lat później to miejsce znów żyje triathlonem, bo to właśnie tam odbywa się etap pływacki podczas Enea IRONMAN 70.3 Poznań – powiedział Michał Drelich, dyrektor IRONMAN Poland.

W ramach obchodów 40-lecia polskiego triathlonu, w weekend Enea IRONMAN 70.3 Poznań (30 sierpnia – 1 września) planowane są spotkania z legendami tej dyscypliny w naszym kraju. Niewykluczone, że niektórych uczestników pamiętnego triathlonu w Kiekrzu z 1984 roku zobaczymy też na trasie poznańskich zawodów jako uczestników rywalizacji sztafetowej. Miejsce w takiej drużynie będzie można wylicytować, a wpłacona kwota zostanie przekazana na cele charytatywne.

Organizatorzy zawodów planują także regularnie wspominać najważniejsze postacie i wydarzenia w polskim triathlonie z ostatnich czterech dekad. Na początek powstało specjalne video z licznymi materiałami archiwalnymi, w którym głos oddano pionierom tej dyscypliny w naszym kraju, pamiętającym pierwsze zawody z 1984 roku.

O swoich pierwszych doświadczeniach i anegdotach związanych ze startami w triathlonie opowiada w nim m.in. Jerzy Górski, mistrz świata na podwójnym dystansie IRONMAN i żywa legenda polskiego triathlonu.

Ktoś mówił, że woda ma 14 stopni. Ktoś inny wszedł i mówi, że na pewno nie, że jest zimniejsza. W końcu ktoś krzyczy: “A jakie to ma ku**a znaczenie!? I tak wchodzimy – przyznał Górski.

Enea IRONMAN 70.3 Poznań wraz z imprezami towarzyszącymi odbędzie się w dniach 30 sierpnia – 1 września br. W programie zawodów przewidziano rywalizacje na dystansach IRONMAN 70.3 i olimpijskim, a także towarzyszące głównym wydarzeniom zawody Pho3nix IRONKIDS Poznań, Swim Series Poland by AQUA SPEED i Night Run Poznań, czyli bieg nocny na dystansie 5 km.