Aktualności 7 grudnia 2023

Eljaszewicz: Totalizator Sportowy będzie kontynuował akcję “Wygrywamy zaczyna się od Wy”

autor: Adrian Janiuk
Dla władz lokalnych z danego obszaru najważniejszy jest obiekt, który jest na wyciągnięcie ręki. Wokół niego zaczyna tworzyć się społeczność, bo ludzie korzystając z niego i uprawiając sport po prostu się ze sobą integrują. Będziemy kontynuować w kolejnych latach kampanię "Wygrywamy zaczyna się od Wy" i jestem przekonany, że kandydatur będzie zgłaszanych coraz więcej – podkreślił Dyrektor Departamentu Partnerstw i Eventów Totalizatora Sportowego, Kornel Eljaszewicz.

W dniach 21-22.11.2023 r. w Warszawie w Hotelu Hilton Warsaw City odbył się VI Kongres “Sport Biznes Polska”. W wydarzeniu uczestniczyli prelegenci z Polski i z zagranicy. Partnerem wydarzenia był portal SportMarketing.pl.

W debacie eksperckiej pt. ”Ośrodek sportu jako kluczowy element rozwoju, promocji i zarządzania sportem w środowisku lokalnym. Gdzie szukać swoich przewag i jak skutecznie współpracować z najbliższym otoczeniem?” uczestniczyli prof. Tadeusz Stefaniak, Dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu AWF Wrocław, Kornel Eljaszewicz – Dyrektor Departamentu Partnerstw i Eventów Totalizatora Sportowego, Tomasz Zahorski – CEO Legia Training Center, Grzegorz Benedykciński – Burmistrz Grodzisk Mazowiecki i Marcin Żyłowski – Dyrektor Departamentu Infrastruktury Sportowej Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Uczestnicy odpowiadali na pytania związane z zarządzaniem ośrodkiem sportowym. „Jak sprawić, aby tętniło ono życiem i przyczyniało się do rozwoju kultury fizycznej w okolicy? Gdzie szukać swoich największych atutów?”

Jako pierwszy głos w dyskusji zabrał Dyrektor Departamentu Infrastruktury Sportowej Ministerstwo Sportu.

Budowa sal gimnastycznych przy szkołach jest niezbędna, żeby zapewnić dzieciom i młodzieży warunki do uprawiania sportu. Trudno jest jednak takie przedsięwzięcie porównać do dużej inwestycji, która oddziałuje regionalnie w dużo większym stopniu. Trzeba starać się zasadność każdego projektu wypośrodkować. Oczywiście niezbędna jest ocena merytoryczna, która zachodzi w ministerstwie. Na początku wstępnie grupujemy te projekty na mniejsze i większe. Rzecz jasna im projekt szerzej oddziałuje regionalnie i ma większe znaczenie dla społeczeństwa, tym lepiej, bo świadczy to o efektywności finansowej ministra. Środki wydatkowane na powstanie obiektu, który będzie użytkowało dużo osób, świadczy o doskonałym wykorzystaniu środków. Jednak nie można myśleć tylko w ten sposób, ponieważ warunki do uprawiania sportu powinny być wszędzie jak najlepsze. Mniejsze inwestycje również zasługują, żeby otrzymać jak najlepsze wsparcie, dlatego też należy im się dofinansowanie – powiedział Marcin Żyłowski.

Dyrektor Departamentu Infrastruktury Sportowej Ministerstwo Sportu i Turystyki podkreślił, że sport amatorski, jest tak samo ważny, jak sport profesjonalny.

W ministerstwie obowiązuje niepisana zasada, że całość nakładów dedykowana sportowi wyczynowemu nie powinna być większa niż nakłady na sport powszechny. Jest pewna zasadność, na co państwo powinno wydatkować środki. Musi brać pod uwagę wiele czynników, ale podstawowa infrastruktura sportowa jest bardzo ważna, bo tam się wszystko zaczyna. Oczywiście nie można zapomnieć o obiektach przeznaczonych do uprawiania sportu wyczynowego. Środki są dzielone mniej więcej po połowie. Jeśli chodzi o sport wyczynowy, to pozyskaliśmy środki z innego źródła, czyli w tym przypadku bezpośrednio z budżetu państwa. Rozpoczęliśmy program budowy hal przy szkołach podstawowych. Staramy się wszystko równoważyć, nie zapominając o żadnej gałęzi – zapewnił Marcin Żyłowski.

Kornel Eljaszewicz z Totalizatora Sportowego opowiedział o koncepcji, jaką właściciel marki Lotto obrał, jeśli chodzi o wsparcie lokalnych społeczności.

Dwie edycje kampanii “Wygrywamy zaczyna się od Wy” okazały się wielkim sukcesem. W sumie zostało oddanych osiem milionów głosów na blisko 500 obiektów, z których 75 obiektów zostało wspartych kwotą 8 milionów złotych. Celem tego programu było rozbudzenie aktywności lokalnych społeczności i podmiotów. Widząc po ilość oddanych głosów, poziom zainteresowania był ogromny. Ludzie zupełnie inaczej podchodzą do projektów, które są dla nich na wyciągnięcie ręki niż do projektów, które są dużymi, ogólnokrajowymi kampaniami. One dla większości są obce, ponieważ ludzie wychodzą z założenia, że gdy na drugim końcu Polski budowany jest duży stadion, to dla nich jest to po prostu obce. Nic dziwnego, bo bezpośrednio ich to nie dotyczy. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy ludzie mają na dany projekt bezpośredni wpływ. Decydują o tym co powstanie w danej gminie, mieście, czy rejonie. Patrząc na projekty, które miały najwięcej głosów i wcale nie były to ośrodki z dużych miast, lecz z mniejszych miejscowości. W Łodzi Orlik zdobył blisko 150 tysięcy głosów. Najważniejszym czynnikiem naszej akcji było dotarcie do lokalnych społeczność. Dla władz lokalnych z danego obszaru najważniejszy jest obiekt, który jest na wyciągnięcie ręki. Wokół tego obiektu zaczyna tworzyć się społeczność, bo ludzie korzystając z niego i uprawiając sport, po prostu się ze sobą integrują. Będziemy kontynuować w kolejnych latach kampanię “Wygrywamy zaczyna się od Wy” i jestem przekonany, że kandydatur będzie zgłaszanych coraz więcej – podkreślił Dyrektor Departamentu Partnerstw i Eventów Totalizatora Sportowego i dodał:

Od 1994 roku przekazaliśmy blisko 20 miliardów złotych na dofinansowanie obiektów sportowych i kulturalnych. Z założenia w naszej strategii nie ma zajmowania się samymi obiektami. Natomiast wspieramy podmioty, które zajmują się tymi obiektami. Pielęgnujemy to, bo jest to dla nas bardzo ważny proces. Angażujemy się we wspieranie różnego rodzaju klubów, stowarzyszeń, a także innych podmiotów, które są w tych obiektach. Istotną kwestią jest dotarcie do absolutnie wszystkich, którzy są zaangażowani w sport powszechny – przyznał.

Burmistrz Grodziska Mazowieckiego opowiedział o sukcesie ośrodka treningowego Legia Training Center w Książenicach i o… dawnych czasach.

Budowa tego ośrodka bardzo mocno wpłynęła na społeczność lokalną. Jest to logiczna i fajnie zrealizowana inwestycja. Zainteresowanie moją gminą zdecydowanie wzrosło. Młodzi rodzice chcą, żeby ich dzieci miały możliwość uczestniczenia w sporcie. Działa u nas 18 klubów sportowych, więc jest możliwość, żeby uprawiać różne dyscypliny. Od prawie trzydziestu lat jestem burmistrzem Grodziska Mazowieckiego i proszę sobie wyobrazić, co działo się w latach 90-tych. Wtedy się zastanawialiśmy, co zrobić, żeby ratować dzieciaki, bo sytuacja była dramatyczna. Narkotyki, bijatyki były na porządku dziennym, więc postawiliśmy na sport. To właśnie sport okazał się znakomitym lekarstwem. Należało zbudować obiekty sportowe, a już wtedy wielkim wsparciem wykazywał się Totalizator Sportowy, który finansował 33 procent inwestycji. Wówczas wybudowaliśmy wiele obiektów sportowych, korzystając z dofinansowania Totalizatora Sportowego – wspominał Grzegorz Benedykciński.

fot. Pressfocus.pl