Aktualności 31 października 2023

Program “Lekkoatletyka dla każdego” ma już 9 lat. “Zdrowe nawyki zaczynają się w domu”

autor: Adrian Janiuk
"Lekkoatletyka dla każdego" to program prowadzony od 2014 roku przez Polski Związek Lekkiej Atletyki (PZLA) w partnerstwie z firmą ORLEN i Nestle Polska oraz pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Edukacji. Program skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów w całym kraju. Ma na celu propagowanie wśród nich zdrowego stylu życia, w tym prawidłowo zbilansowanej diety i regularnego uprawiania sportu, przede wszystkim lekkoatletyki.

W LDK, którym swoim zasięgiem obejmuje całą Polskę, angażują się najlepsi polscy lekkoatleci i trenerzy PZLA, a także eksperci ds. żywienia. Promocja i upowszechnianie postaw sportowych, społecznych i zdrowotnych wśród obywateli, zwłaszcza tych najmłodszych, to jeden z priorytetów strategicznych Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Podczas Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki z udziałem Sebastiana Chmary – wiceprezesa PZLA, Agaty Pniewskiej – dyrektorem wykonawczym ds. sponsoringu w ORLEN S.A., Katarzyny Żywczyk – ekspertem ds. żywienia w Nestle Polska, Dariusza Buzy – dyrektorem Departamentu Sportu dla Wszystkich w Ministerstwie Sportu i Turystyki i profesor Dominiki Głąbskiej, poruszono m.in. temat odżywania wśród dzieci i młodzieży.

Problem w przypadku dzieci polega na tym, że często powielają błędy żywieniowe rodziców. Do tego dokładają do nich błędy, których nauczą się od rówieśników. Dzieje się tak, dlatego, że te błędy żywieniowe są po prostu przyjemniejsze i łatwiejsze niż te prawidłowe nawyki. W związku z tym częściej niestety wybierają te błędne przyzwyczajenia, choć bywa często, że pokazuje im się również te właściwe. Wyniki badań często odnoszą się do tych właśnie błędów. Dzieci zbyt często jedzą słodkie i słone przekąski, a zbyt rzadko owoce i warzywa. Należy próbować nakłonić dziecko do próbowania wielu warzyw i owoców, bo przecież nie jest tak, że wszystkie komuś nie będą smakowały. Tendencja na szczęście się poprawia, bo świadomość i wiedza ludzi w kontekście odżywania poprawia się. Ważne jest, żeby dzieci też wiedziały, w którym kierunku mają podążać – powiedziała prof. Dominika Głąbska.

Celem programu “Lekkoatletyka dla każdego” jest popularyzacja i upowszechnianie sportu, zwłaszcza lekkiej atletyki oraz stworzenie atrakcyjnej oferty dla dzieci szkół podstawowych i gimnazjalnych pochodzących z różnych środowisk. Projekt zakłada także przygotowanie ogólnopolskiego systemu diagnozy, naboru, identyfikacji talentów i wstępnego szkolenia dzieci i młodzieży. Projekt wspiera również metodycznie nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i nauczycieli wychowania fizycznego.

Do szkolenia dzieci i młodzieży przykładamy szczególną wagę. Żadna umowa ze związkiem sportowym nie pomija szkolenia dziecięcych i młodzieżowych grup. Do tego dochodzi cały szereg programów, które kierujemy do dzieci indywidualnie. ORLEN dociera do małych społeczności lokalnych i wspiera małe kluby, czy akademie piłkarskie. W zeszłym roku łącznie naszym wsparciem było objętych ponad 300 tysięcy dzieci – oznajmiła Agata Pniewska, która następnie podzieliła zdanie swojej przedmówczyni. – Ważne jest, żeby odpowiednie postawy i nawyki kształtować od samego początku. Wszystko jednak zaczyna się w domu, a są to naczynia połączone. Jeżeli dorośli są aktywni, to automatycznie zamiłowanie do ruchu przekładamy na dzieci. Jeżeli jemy zdrowo, to dzieci zdrowej żywności nie traktują jako czegoś wyjątkowego. Jeśli od małego podajemy dzieciom warzywa i owoce, to one nie pochodzą do tego jako do czegoś, co kłuje w zęby czy w język. Należy bardzo mocno dbać o zdrowe przyzwyczajenia. My jako ORLEN wspieramy sport na wszystkich poziomach – sport amatorski, jak i zawodowy oraz sport dzieci i młodzieży. Sport aktywizuje, a nam zależy, żeby wspierać budowanie zdrowego społeczeństwo i żeby zapobiegać chorobom cywilizacyjnym. Sport jednoczy i buduje więzi rodzinne oraz przyjacielskie. Dzięki niemu ludzie spędzają czas w ciekawy sposób, a my to propagujemy, bo z bycia w ruchu czerpiemy radość. Rodzice swoim przykładem powinni zachęcać dzieci do uprawiania wszelakiego sportu i zdrowego odżywiania – podkreśliła dyrektor wykonawcza ds. sponsoringu w ORLEN S.A.

Można być fantastycznym sportowcem, ale jeżeli będzie się on źle odżywiał, to nic z tego na dłuższą metę nie wyjdzie. Moje przedmówczynie powiedziały, że dziecko, które idzie do szkoły ma już ukształtowane nawyki. Dziecko doskonale wie, co jest słodkie, a co słone. Z drugiej strony dziecko do 10. roku życia jest gąbką, którą możemy nasączyć sportem i po części “odkręcić” w nim złe nawyki – wyznał dyrektor Departamentu Sportu dla Wszystkich w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Dariusz Buza.

Bez wątpienia korzyścią programu jest jego ogólnopolski zasięg zapewniający udział dużej liczby dzieci i młodzieży ze wszystkich środowisk społecznych. Co ważne bezpłatne zajęcia umożliwiają uczestnictwo niezależnie od sytuacji finansowej, a uniwersalna i sprawdzona formuła zajęć nie wyklucza dzieci mniej sprawnych ruchowo.

Programem “Lekkoatletyka dla każdego!” objętych jest 1236 szkół w całej Polsce, w których zajęcia prowadzi ponad 600 trenerów. W 2023 roku udział w programie wzięło ponad 95 000 dzieci w wieku 7-16 lat, a od początku istnienia programu ponad 775 000 młodych ludzi.

Materiał powstał we współpracy z ORLEN.