Blisko 600 sportowców pobiera tzw. świadczenie olimpijskie
Blisko 600 osób, w tym 251 zdobywców medali olimpijskich, otrzymuje obecnie świadczenia finansowe z budżetu państwa – poinformowało Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Zgodnie z artykułem 36 ustawy o sporcie, świadczenia te są przyznawane sportowcom, a obecnie korzysta z nich 597 osób. Wśród nich, oprócz medalistów olimpijskich, znajduje się 277 sportowców nagrodzonych na igrzyskach paraolimpijskich i igrzyskach głuchych, 60 laureatów zawodów „Przyjaźń 84” oraz dziewięciu medalistów olimpiady szachowej.
Tak zwana emerytura olimpijska od 1 stycznia 2024 roku wynosi 4203,04 zł brutto. Jest przyznawana osobom, które zdobyły medale na igrzyskach olimpijskich, zawodach „Przyjaźń 84” lub olimpiadzie szachowej, pod warunkiem ukończenia 40 lat, posiadania polskiego obywatelstwa, niekaralności oraz braku dyskwalifikacji za doping powyżej 24 miesięcy lub więcej niż jednokrotnie. Świadczenie to przysługuje byłym sportowcom, którzy zakończyli karierę i nie startują już w zawodach organizowanych przez polskie związki sportowe.
Aby otrzymać emeryturę olimpijską, należy złożyć odpowiedni wniosek w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Wysokość świadczenia jest jednakowa dla wszystkich uprawnionych i nie zależy od liczby zdobytych medali.
Pod koniec stycznia minister sportu i turystyki zapowiedział nowe rozwiązanie – tzw. emerytury sportowe. Mają one przysługiwać dzieciom medalistów olimpijskich i paraolimpijskich w przypadku śmierci rodzica-sportowca, aż do ukończenia przez nie 16. roku życia, a jeśli kontynuują naukę – do 26. roku życia.
Ponadto, w ramach uznania zasług dla sportu, premier Donald Tusk przyznał w 2024 roku dwa specjalne świadczenia, a w bieżącym roku jedno. Dożywotnią rentę w wysokości 5 tys. zł miesięcznie otrzymała m.in. Agata Wróbel, srebrna i brązowa medalistka olimpijska w podnoszeniu ciężarów, która od lat zmaga się z poważnymi problemami zdrowotnymi.

Adrian Janiuk
Więcej Finanse
Nowe regulacje AML a branża piłkarska
Wraz z przyjęciem nowego pakietu regulacji AML/CFT (ang. Anti Money Laundering/Counter Financing of Terrorism), zawodowe kluby piłkarskie oraz agenci piłkarscy zostali włączeni do katalogu podmiotów zobowiązanych do przestrzegania przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Oznacza to nowe obowiązki dla całej branży piłkarskiej, zwłaszcza w kontekście transferów zawodników oraz współpracy z inwestorami i sponsorami.



